50 años de Sitges - Travelling circular

Travelling circular
Vaya al Contenido

Menu Principal:

50 años de Sitges

Festivales / Galardones > Especial Sitges 50 Aniversario







2015
Director Festival: Ángel Sala


 
Sitges - 48ed. Festival Internacional de Catalunya (9/10 - 18/10)
 
    
                          
     Palmarés
 
 
 
Millor Pel.lícula: The Invitation (Karyn Kusama, USA, 2015)
 
Premi Especial del Jurat: The Final Girls (Todd Strauss-Schulson, USA, 2015)
 
Millor Director: S. Craig Zahler por Bone Tomahawk (USA / Reino Unido, 2015)
 
Millor Actor: Joel Edgerton por The Gift (Joel Edgerton, USA / Australia, China, 2015)
 
Millor Actriu: Pili Groyne por Le tout nouveau testament (Jaco Van Dormael, Bélgica / Francia / Luxemburgo, 2015)
 
Millor Guió: M. A. Fortin / Joshua John Miller por The Final Girls (Todd Strauss-Schulson, USA, 2015)
 
Millor Fotografia: Pawel Flis por Demon (Marcin Wrona, POlonia / Israel, 2015)
 
Millors Efectes Especials: Makoto Kamiya por I Am a Hero (Shinsuke Sato, Japón, 2015)
 
Premi Millor Música: Jean-Philippe Bernier / Jean-Nicolas Leupi / Le Matos por Turbo Kid (Anouk Whissell / François Simard / Yoann-Karl Whissell, Canadá / Nueva Zelanda / USA, 2015)
 
Millor curtmetratge de la Secció Oficial Fantàstic a Competició: They Will All Die in Space (Javier Chillon, España, 2015)
 

 
Millor Pel.lícula Secció Noves Visions One: Anomalisa (Duke Johnson / Charlie Kaufman, USA, 2015)
 
Millor Curtmetratge Secció Noves Visions: Disco Inferno (Alice Waddington, España, 2015) ex aequo Formas de jugar (Gemma Blasco, España, 2015)
 
Millor Pel.lícula Secció Noves Visions Plus: Anabel (Antonio Trashorras, España, 2015)
 
Millor Pel.lícula Secció Blood Window: Los Parecidos (Isaac Ezban, México, 2015)
 
Premis Secció Oficial Fantàstic Òrbita a la Millor Pel.lícula: SPL2. A time for consequences (Pou-Soi Cheang, China / Hong Kong, 2015)
 
Premis Secció Oficial Fantàstic Òrbita al Millor Director: John Maclean por Slow West (Reino Unido / Nueva Zelanda, 2015)
 
Premi  Millor pel.lícula Panorama Documenta:: Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's Island of Dr. Moreau (David Gregory, USA, 2014)
 

 
Premi Focus Àsia a la Millor pel.lícula: Veteran (Seung-wan Ryoo, Corea del Sur, 2015)
 
Premi Animat a la Millor llarmetratge d'animació: Miss Hokusai (Keiichi Hara, Japón, 2015)
 
Premi al Millor curtmetratge d'animació: Voltaire (Jan Snoekx, Bélgica / Países Bajos, 2015)
 
Gran Premi del Públic La Vanguardia - Millor Pel·lícula: I Am a Hero (Shinsuke Sato, Japón, 2015)
 
Premi Citizen Kane al Millor Director Novell: Stephen Fingleton por The Survivalist (Reino Unido, 2015)
 
Meliès d’argent a la Millor Pel·lícula Europea: Le tout nouveau testament (Jaco Van Dormael, Bélgica / Francia / Luxemburgo, 2015)
 
Meliès d’argent Millor curt: Graffiti (Lluís Quílez, España / Ucrania, 2015)
 
Premi Jurat Carnet Jove Millor Pel.lícula Fantàstic: Turbo Kid (Anouk Whissell / François Simard / Yoann-Karl Whissell, Canadá / Nueva Zelanda / USA, 2015)
 
Premi Millor Pel.lícula Secció Midnight X-Treme: Bound to Vengeance (José Manuel Cravioto, USA, 2015)
 
Premi de la crítica “Jose Luis Guarner”: Bone Tomahawk (S. Craig Zahler, USA / Reino Unido, 2015)
 
Premi Brigadoon al Millor curtmetratge: Caradecaballo (Marc Martínez Jordán, España, 2015)
 

 
Gran Premi Honorífic: Oliver Stone
 
Premi Honorífic Màquina del Temps: Rick Baker / Terry Jones / Sion Sono / Nicolas Winding Refn
 
Maria Honorífica: David Prowse / Simon Yan
 Premi Nosferatu: Rosanna Yanni

  Highlights
 
 
The Witch (Robert Eggers, USA / Reino Unido / Canadá / Brasil, 2015)
 
Green Room (Jeremy Saulnier, USA, 2015)
 Baskin (Can Evrenol, Turquía / USA, 2015)







2014
Director Festival: Ángel Sala


 
Sitges - 47ed. Festival Internacional de Catalunya (3/10 - 12/10)
 
    
                          
     Palmarés
 

 
Millor Pel.lícula: I Origins (Mike Cahill, USA, 2014)
Premi Especial del Jurat: The Babadook (Jennifer Kent, Australia / Canadá, 2014)
Millor Director: Jonas Govaerts por Cub (Bélgica, 2014)
Millor Actor: Nathan Phillips por These Final Hours (Zak Hilditch, Australia, 2013) ex aequo Koji Yakusho por The World of Kanako (Tetsuya Nakashima, Japón, 2014)
Millor Actriu: Essie Davis por The Babadook (Jennifer Kent, Australia / Canadá, 2014) ex aequo Julianne Moore por Maps to the Stars (David Cronenberg, Canadá / Alemania / Francia / USA, 2014)
Millor Guió: Jake Paltrow por Young Ones (Jake PaltrowSudáfrica / Irlanda / USA, 2014)
Millor Fotografia: Darren Lew por Jamie Marks Is Dead (Carter Smith, USA, 2014)
Millors Efectes Especials: Frank Ceglia / Kyle Ross Collinsworth / Damian Fisher / Joe Freeman por The Signal (William Eubank, USA, 2014)
Millor curtmetratge de la Secció Oficial Fantàstic a Competició: Óscar descafeinado (Mikel Alavariño, España, 2014)


Millor Pel.lícula Secció Noves Visions: Han Gong-Ju (Su-jin Lee, Corea del Sur, 2013)
Millor Pel.lícula Secció Noves Visions Premi “No-Ficció”: Non-fiction Diary (Yoon-suk Jung, Corea del Sur, 2013)
Millor Pel.lícula Secció Blood Window: The Stranger (Guillermo Amoedo, Chile, 2014)
Premis Secció Oficial Fantàstic Òrbita a la Millor Pel.lícula: Hyena (Gerard Johnson, Reino Unido, 2014)
Premis Secció Oficial Fantàstic Òrbita al Millor Director: Jim Mickle por Cold in July USA / Francia, 2014)
Premi Secció Oficial Fantàstic Panorama a la Millor Pel.lícula:: The Treatment (Hans Herbots, Bélgica, 2014)
Premi Focus Àsia  a la Millor pel.lícula: Mad Sad Bad (Han Ji-seung / Kim Tae-yong / Ryoo Seung-wan, Corea del Sur, 2014)
Premi Animat a la Millor llarmetratge d'animació: The Satellite Girl and Milk Cow (Hyeong-yoon Jang, Corea del Sur, 2014)
Premi al Millor curtmetratge d'animació: Pineapple Calamari (Kasia Nalewajka, Reino Unido, 2014)
Gran Premi del Públic El Periódico de Catalunya - Millor Pel·lícula: What We Do in the Shadows (Jemaine Clement / Taika Waititi, Nueva Zelanda / USA, 2014)
Premi Citizen Kane al Millor Director Novell: Ana Lily Amirpour por A Girl Walks Home Alone at Night (USA, 2014)
Meliès d’argent a la Millor Pel·lícula Europea: Goodnight Mommy (Severin Fiala / Veronika Franz, Austria, 2014)
Meliès d’argent Millor curt: Autumn Harvest (Fredrik S. Hana, Noruega, 2014)
Premi Jurat Carnet Jove Millor Pel.lícula Fantàstic: A Girl Walks Home Alone at Night (Ana Lily Amirpour, USA, 2014) ex aequo Cub (Jonas Govaerts, Bélgica, 2014)
Premi Jurat Carnet Jove Millor Pel.lícula Secció Midnight X-Treme : The Houses October Built (Bobby Roe, USA, 2014)
Premi de la crítica “Jose Luis Guarner”: Réalité (Quentin Dupieux, Francia / Bélgica / USA, 2014)
Premi Brigadoon al Millor curtmetratge: Line Up (Àlex Julià, España, 2014)


Gran Premi Honorífic: Antonio Banderas / Roland Emmerich
Premi Honorífic Màquina del Temps: Dick Miller / Franco Nero
Premi Nosferatu: María Kosty


  Highlights

 
It Follows (David Robert Mitchell, USA, 2014)
The Guest (Adam Wingard, USA / Reino Unido, 2014)
Starred Up (David Mackenzie,  Reino Unido, 2013)
A Hard Day (Seong-hun Kim, Corea del Sur, 2014)
Relatos salvajes (Damián Szifron, Argentina / España, 2014)
Filth (Jon S. Baird, Reino Unido / Alemania / Suecia / Bélgica / USA, 2014)
Gremlins (Joe Dante, USA, 1984)
Magical Girl (Carlos Vermut, España / Francia, 2014)







2013
Director Festival: Ángel Sala


 
Sitges - 46ed. Festival Internacional de Catalunya (11/10 - 20/10)
 
    
                          
     Palmarés
 

 
Millor Pel.lícula: Borgman (Alex van Warmerdam, Paises Bajos / Bélgica / Dinamarca, 2013)
Premi Especial del Jurat: Only Lovers Left Alive (Jim Jarmusch, Alemania / Reino Unido / Francia / Grecia / USA / Chipre, 2013)
Millor Director: Navot Papushado / Aharon Keshales por Big Bad Wolves (Israel, 2013)
Millor Interpretació Masculina: Andy Lau por Blind Detective (Johnnie To, Hong Kong / China, 2013)
Millor Interpretació Femenina: Juno Temple por Magic Magic (Sebastián Silva, Chile / USA, 2013)
Millor Guió: James Ward Byrkit por Coherence (James Ward Byrkit, USA / Reino Unido, 2013)
Millor Fotografia: Larry Smith por Only Lovers Left Alive (Jim Jarmusch, Alemania / Reino Unido / Francia / Grecia / USA / Chipre, 2013)
Millors Efectes Especials: Daniel Acon / David Barkes / Mille Barkes / Massimo Cardajoli por Afflicted (Derek Lee   / Clif Prowse, Canada / USA, 2013)
Millor curtmetratge de la Secció Oficial Fantàstic a Competició: The Landing (Josh Tanner, Australia, 2013)

Millor Pel.lícula Secció Noves Visions: Millius (Joey Figueroa / Zak Knutson, reino Unido, 2013)
Millor Pel.lícula Secció Noves Visions Premi “No-Ficció”: Halley (Sebastian Hofmann, México, 2012)
Millor Pel.lícula Secció Noves Visions Premi Petit Format: Zoo (Nicolas Pleskof, Francia, 2013)
Millor Pel.lícula Secció Noves Visions Premi Especial del Jurat: Gente en Sitios (Juan Cavestany, España, 2013)
Millor Pel.lícula Secció Noves Visions Experimenta: Capa caída (Santiago Alvarado, España, 2013)
Millor Pel.lícula Secció Noves Visions Emergents: Escape from Tomorrow (Randy Moore, USA, 2013)

Premi Focus Àsia – Anima’t Millor pel.lícula: New World (Hoon-jung Park, Corea del Sur, 2013)
Premi a la Millor pel.lícula d'animació: The Fake (Sang-ho Yeon, Corea del Sur, 2013)
Premi al Millor curtmetratge d'animació: Peau de chien (Nicolas Jacquet, Francia, 2012)
Gran Premi del Públic El Periódico de Catalunya - Millor Pel·lícula: Jodorowsky’s Dune (Frank Pavich, Francia / USA, 2013)
Premi Citizen Kane al director novell: Shane Carruth por Upstream Color (USA, 2013)
Meliès d’argent a la Millor Pel·lícula Europea: Enemy (Denise Villeneuve, Canadá / España / Francia, 2013)
Meliès d’argent Millor curt: The Body (Paul Davis, Reino Unido, 2013)
Meliès d’argent a la Millor Pel·lícula Europea Secció Panorama: The Colony (Jeff Renfroe, Canadá, 2013)
Meliès d’argent Millor curt Secció Panorama: Frankenstein’s Army (Richard Raaphorst, Paises Bajos / USA / República Checa, 2013)
Premi Jurat Carnet Jove Millor Pel.lícula Fantàstic: Coherence (James Ward Byrkit, USA / Reino Unido, 2013)
Premi Jurat Carnet Jove Millor Pel.lícula Secció Midnight X-Treme : 100 Bloody Acres (Cameron Cairnes / Colin Cairnes, Australia, 2012)
Premi de la crítica “Jose Luis Guarner”: The Congress (Ari Folman, Israel / Alemania / Polonia / Luxemburgo / Bélgica / Francia, 2013)
Premi Brigadoon al Millor curtmetratge: El último onvre bibo (Daniel Aguirre / Luna Martín, España, 2012)

Gran Premi Honorífic: Takashi Miike
Premi Honorífic Màquina del Temps: Charles Dance / Alex van Warmerdam / Pino Donaggio
Premi Nosferatu: Simón Andreu


  Highlights

 
The World's End (Edgar Wright,  Reino Unido / USA / Japón, 2013)
Why Don't You Play in Hell? (Sion Sono,  Japón, 2013)
Cheap Thrills (E.L. Katz, USA, 2013)
The Guest (Adam Wingard, Reino Unido / USA, 2014)
The Green Inferno (Eli Roth, USA / Chile / Canadá / España, 2013)
Only God Forgives (Nicolas Winding Refn,  Dinamarca / Francia / USA / Suecia, 2013)
Byzantium (Neil Jordan, Reino Unido / USA / Irlanda, 2012)







2012
Director Festival: Ángel Sala


 
Sitges - 45ed. Festival Internacional de Catalunya (4/10 - 14/10)
 
    
                          
     Palmarés
 
 
Millor Pel.lícula: Holy Motors (Leos Carax, Francia / Alemania, 2012)
Premi Especial del Jurat: Chained (Jennifer Lynch, Canadá, 2012)
Millor Director: Leos Carax por Holy Motors (Francia / Alemania, 2012)
Millor Actor: Vincent D’Onofrio por Chained (Jennifer Lynch, Canadá, 2012)
Millor Actriu: Alice Lowe por Sightseers (Ben Wheatley, Reino Unido, 2012)
Millor Guió: Amy Jump / Alice Lowe / Steve Oram por Sightseers (Ben Wheatley, Reino Unido, 2012)
Millor Fotografia: Chankit Chamnivikaipong por Headshot (Pen-Ek Ratanaruang, Tailandia / Francia, 2011)
Millors Efectes Especials: Yee Kwok-leung / Garrett Lam / Ho Kwan-yeung por The viral factor (Dante Lam, Hong Kong / China, 2012)

Premi Secció Casa Àsia – Anima’t Millor pel.lícula: Dragon (Wu Xia) (Peter Ho-Sun Chan, Hong Kong / China, 2011)
Premi a la Millor pel.lícula d'animació: Wolf Children (Mamoru Hosoda, Japón, 2012)
Premi al Millor curtmetratge d'animació: Fuga (Juan Antonio Espigares Enríquez, España, 2012)
Gran Premi del Públic El Periódico de Catalunya - Millor Pel·lícula: Robot & Frank (Jake Schreier, USA, 2012)
Millor Pel.lícula  Secció Noves Visions: Rebelle (Kim Nguyen, Canadá, 2012)
Premi Citizen Kane al director rebelació: Brandon Cronenberg por Antiviral (Canadá / Francia, 2012)
Meliès d’argent a la Millor Pel·lícula Europea: Holy Motors (Leos Carax, Francia / Alemania, 2012)
Meliès d’argent Millor curt: Eat (Moritz Krämer, Alemania, 2012)
Meliès d’argent a la Millor Pel·lícula Europea Secció Panorama : Tower Block (James Nunn / Ronnie Thompson,  Reino Unido, 2012)
Meliès d’argent Millor curt Secció Panorama: Elefante (Pablo Larcuen, España, 2011)
Premi Jurat Carnet Jove Millor Pel.lícula Fantàstic: Antiviral (Brandom Cronenberg, Canadá / Francia, 2012)
Premi Jurat Carnet Jove Millor Pel.lícula Secció Midnight X-Treme : Stitches (Conor McMahon, Irlanda, 2012)
Premi de la crítica “Jose Luis Guarner”: Holy Motors (Leos Carax, Francia / Alemania, 2012)
Premi Brigadoon al Millor curtmetratge: Zona de caza (Jordi O. Romero, España, 2012)


Gran Premi Honorífic: Neil Jordan
Premi Honorífic Màquina del Temps: Barbara Steele / Don Coscarelli / Dee Wallace / William Lustig / Elijah Wood
Maria Honorífica: Enrique Cerezo / Teresa Gimpera


  Highlights

The Impossible (J.A. Bayona,  España / USA, 2012)
Looper (Rian Johnson,  USA / China, 2012)
The Cabin in the Woods (Drew Goddard, USA, 2012)
Maniac (Franck Khalfoun, Francia / USA, 2012)
Sinister (Scott Derrickson, USA / Reino Unido, 2012)
Berberian Sound Studio (Peter Strickland,  Reino Unido, 2012)
Nameless Gangster: Rules of the Time (Jong-bin Yun, Corea del Sur, 2012)
Frankenweenie (Tim Burton, USA, 2012)







2011
Director Festival: Ángel Sala


 
Sitges - 44ed. Festival Internacional de Catalunya (6/10 - 16/10)
 
    
                          
     Palmarés
 
 
Millor Pel.lícula: Red State (Kevin Smith, USA, 2011)
 Premi Especial del Jurat: Attack the Block (Joe Cornish, Reino Unido / Francia, 2011)
 Millor Director: Hong-jin Na por The Yellow Sea (Corea del Sur / USA / Hong Kong, 2010)
 Millor Actor: Michael Parks por Red State (Kevin Smith, USA, 2011)
 Millor Actriu: Brit Marling por Another Earth (Mike Cahill, USA, 2011)
 Millor Guió: Lucky Mckee / Jack Ketchum por The Woman (Lucky McKee, USA, 2011)
 Millor Fotografia: Markus Förderer / Tim Fehlbaum por Hell (Tim Fehlbaum, Alemania / Suiza, 2011)
 Millors Efectes Especials de Maquillaje: Steven Kostanski por The Divide (Xavier Gens, Alemania / USA / Canadá / Francia, 2011)
 Millors Efectes Especials: Lluís Castells / Javier García por EVA (Kike Maíllo, España / Francia, 2011)
 Millors Disseny de Producció : Marc Thiébault por Livide (Alexandre Bustillo / Julien Maury, Francia, 2011)
 Millor Banda Sonora: Steven Price por Attack the Block (Joe Cornish, Reino Unido / Francia, 2011)
 Millor curtmetratge: Dirty Silverwear (Steve Daniels, USA, 2011) ex-aequo The Unliving (Hugo Lilja, Suecia, 2011)
Premi Gertie a la Millor pel.lícula d'animació: Tatsumi (Eric Khoo, Singapur, 2011)
 Premi Gertie al Millor curtmetratge d'animació: Dripped (Léo Verrier, Francia, 2011)
Premi Orient Express-Casa Àsia: The Unjust (Seung-wan Ryoo, Corea del Sur, 2010)
 Gran Premi del Públic El Periódico de Catalunya - Millor Pel·lícula: Attack the Block (Joe Cornish, Reino Unido / Francia, 2011)
 Millor Pel.lícula Noves Visions: Night Fishing ( PARKing CHANce (Park Chan-wook y Park Chan-kyong, Corea del Sur, 2011)
Millor Pel.lícula Oficial Fantàstic Competició Òrbita: Guilty of Romance (Sion Sono, Japón, 2011)
Premi Especial del Jurat Oficial Fantàstic Competició Òrbita - Curtmetartge: Colour Bleed (Peter Szewczyk, Reino Unido / Polonia, 2011)
 Premi Citizen Kane al director rebelació: Jaime Osorio por El Páramo (Colombia / Argentina / España, 2011) ex-aequo Juliana Rojas / Marco Dutra por Trabalhar cansa (Brasil, 2011)
 Meliès d’argent a la Millor Pel·lícula Europea: Kill List (Ben Wheatley, Reino Unido, 2011)
 Meliès d’argent Millor curt: The Unliving (Hugo Lilja, Suecia, 2011)
 Meliès d’Or a la Millor Pel·lícula Europea : Balada Triste de Trompeta (Álex de la Iglesia,  España / Francia, 2010)
 Meliès d’or Millor curt: Suiker (Jeroen Annokkee, Países Bajos, 2010)
 Premi Jurat Carnet Jove Fantàstic: Bellflower (Evan Glodell, USA, 2011)
 Premi Jurat Carnet Jove Millor Pel.lícula Midnight X-Treme: Detention ( Joseph Kahn, USA, 2011)
 Premi de la crítica “Jose Luis Guarner”: Attack the Block (Joe Cornish, Reino Unido / Francia, 2011)
 Premi Brigadoon al Millor curtmetratge: 8 (Raúl Cerezo, España, 2011)

 Gran Premi Honorífic: Bryan Singer
 Premi Honorífic Màquina del Temps: Jaume Balagueró / Michael Biehn / Ching Siu-Tung / Michael Ironside
 Maria Honorífica: Bigas Luna / Xavier Pérez / Mar Targarona / Caroline Williams / Gonzalo Suárez / Pedro Olea
Premi Nosferatu: Luigi Cozzi



  Highlights

Drive (Nicolas Winding Refn, USA, 2011)
The Raid (Gareth Evans, Indonesia / Francia / USA, 2011)
Melancholia (Lars von Trier, Dinamarca / Suecia / Francia / Alemania, 2011)
 Killer Joe (William Friedkin, USA, 2011)  
The Artist (Michel Hazanavicius, Francia / USA / Bélgicar, 2011)







2010
Director Festival: Ángel Sala


 
Sitges - 43ed. Festival Internacional de Catalunya (7/10 - 17/10)
 
    
                          
     Palmarés
 
 
Millor Pel.lícula: Rare Exports (Jalmari Helander, Finlandia / Noruega / Francia / Suecia, 2010)
 Premi Especial del Jurat: We Are The Night (Dennis Gansel,Alemania, 2010)
 Millor Director: Jalmari Helander por Rare Exports (Finlandia / Noruega / Francia / Suecia, 2010)
 Millor Actor: Patrick Fabian por The Last Exorcism (Daniel Stamm, Francia / USA, 2010)
 Millor Actriu: Josie Ho por Dream Home ( Ho-Cheung Pang, Hong Kong, 2010)
 Millor Guió: Nicolás Goldbart por Fase 7 (Nicolás Goldbart, Argentina, 2010)
 Millor Fotografia: Mika Orasmaa por Rare Exports (Finlandia / Noruega / Francia / Suecia, 2010)
 Millors Efectes Especials de Maquillaje: Vitaya Deerattakul & Andrew Lin por Dream Home ( Ho-Cheung Pang, Hong Kong, 2010)
 Millors Efectes Especials: Gareth Edwards por Monsters (Gareth Edwards,Reino Unido, 2010)
 Millors Disseny de Producció : Yuji Hayashida por Thirteen Assassins (Takashi Miike, Japón / Reino Unido, 2010)
 Millor Banda Sonora: Seppuku Paradigm / Alex & Willie Cortes por Les nuits rouges du bourreau de jade (Julien Carbon / Laurent Courtiaud, Hong Kong / Francia / Bélgica, 2010)
 Millor curtmetratge: The Legend of Beaver Dam (Jerome Sable, Canadá / USA, 2010)
Premi Gertie a la Millor pel.lícula d'animació: Jackboots on Whitehall (Edward McHenry, Rory McHenry, Reino Unido / España / Bélgica, 2010)
 Premi Gertie al Millor curtmetratge d'animació: Une Nouvelle Vie! (Fred Joyeux, Francia, 2010)
Millor Llargmetratge d’Animació per a Nens: The Ugly Duckling (Garri Bardin,Rusia, 2010)

Premi Orient Express-Casa Àsia: Cold Fish (Sion Sono, Japón, 2010)
 Gran Premi del Públic El Periódico de Catalunya - Millor Pel·lícula: Thirteen Assassins (Takashi Miike, Japón / Reino Unido, 2010)
 Millor Pel.lícula Noves Visions: Simon Werner a disparu... ( Fabrice Gobert, Francia, 2010)
Millor Pel.lícula Oficial Fantàstic Competició Panorama: Tucker and Dale vs Evil (Eli Craig, Canadá / USA / India / Reino Unido, 2010)
Millor Curtmetratge Oficial Fantàstic Competició Panorama: The Familiar (Kody Zimmermann, Canadá, 2009)
 Premi Citizen Kane al director rebelació: Quentin Dupieux por Rubber (Francia / Angola, 2010)
 Meliès d’argent a la Millor Pel·lícula Europea: Rubber (Quentin Dupieux, Francia / Angola, 2010)
 Meliès d’argent Millor curt: Les bessones del carrer de Ponent (Marc Riba / Anna Solanas, España, 2010)
 Meliès d’Or a la Millor Pel·lícula Europea : Buried (Rodrigo Cortés,  España / Reino Unido / USA / Francia, 2010)
 Meliès d’or Millor curt: El ataque de los robots de nebulosa-5 ( Chema García Ibarra, España, 2008)
 Premi Jurat Carnet Jove Fantàstic: Rubber (Quentin Dupieux, Francia / Angola, 2010)
 Premi Jurat Carnet Jove Millor Pel.lícula Midnight X-Treme: Mutant Girls Squad ( Noboru Iguchi / Yoshihiro Nishimura / Tak Sakaguchi, Japón, 2010)
 Premi de la crítica “Jose Luis Guarner”: Loong Boonmee raleuk chat (Apichatpong Weerasethakul, Tailandia / Reino Unido / Alemania / Francia España / Países Bajos, 2010)
 Premi Brigadoon al Millor curtmetratge: St. Christophorus: Roadkill (Gregor Erler, Alemania, 2010)

 Gran Premi Honorífic: Vincent Cassel
 Premi Honorífic Màquina del Temps: Tom Savini / Mick Garris / Richard Kelly / Julie & Roger Corman / Joe Dante / Rebecca de Mornay / Kim Jee-Woom
 Maria Honorífica: Josep Mainchens / Caroline Munro / Julio Coll / Sid Haig
Premi Nosferatu: Eugenio Martín



  Highlights

A serbian film ( Srdjan Spasojevic, Serbia, 2010)
I saw the Devil (Jee-woon Kim, Corea del Sur, 2010)
 Confessions (Tetsuya Nakashima, Japón, 2010)  
Bedevilled ( Cheol-soo Jang, Corea del Sur, 2010)
 Insidious (James Wan, USA / Canadá / Reino Unido, 2010)
Secuestrados (Miguel Ángel Vivas, España / Francia, 2010)







2009
Director Festival: Ángel Sala


 
Sitges - 42ed. Festival Internacional de Catalunya (1/10 - 12/10)
 
    
                          
     Palmarés (Maria honorífica)
 
 
Millor Pel.lícula: Moon (Duncan Jones, Reino Unido, 2009)
 Premi Especial del Jurat: Enter the Void (Gaspar Noé, Francia / Alemania / Italia / Canadá, 2009)
 Millor Director: Brillante Mendoza por Kinatay (Francia / Filipinas, 2009)
 Millor Actor: Sam Rockwell por Moon (Duncan Jones, Reino Unido, 2009)
 Millor Actriu: Elena Anaya por Hierro (Gabe Ibáñez, España, 2009) ex-aequo Kim Ok-vin por Thirst (Chan-wook Park, Corea del Sur, 2009)
 Millor Guió: Nathan Parker, basat en la història original de Duncan Jones por Moon (Duncan Jones, Reino Unido, 2009)
 Millor Fotografia: Benoit Debie por Enter the Void (Gaspar Noé, Francia / Alemania / Italia / Canadá, 2009)
 Millors Efectes Especials de Maquillaje: Kaatje Van Damme por Mr. Nobody (Jaco Van Dormael,  Bélgica / Alemania / Canadá / Francia / USA / Reino Unido, 2009)
 Millors Efectes Especials: C.O.R.E. Digital Pictures / Mac Guff / BUF por Splice (Vincenzo Natali, Canadá / Francia / USA, 2009)
 Millors Disseny de Producció : Tony Noble por Moon (Duncan Jones, Reino Unido, 2009)
 Millor Banda Sonora: Teresa Barrozo por Kinatay (Brillante Mendoza, Francia / Filipinas, 2009)
 Millor curtmetratge: One of those days (Hattie Dalton, Reino Unido, 2008)
Premi Gertie a la Millor pel.lícula d'animació: Summer Wars (Mamoru Hosoda, Japón, 2009)
 Premi Gertie al Millor curtmetratge d'animació: Le petit dragon (Bruno Collet, Francia / Suiza, 2009)
Millor Llargmetratge d’Animació per a Nens: Panique au village (Stéphane Aubier, Bélgica / Luxemburgo / Francia, 2009)

Premi Orient Express-Casa Àsia: Ip Man (Wilson Yip, Hong Kong / China, 2008)
 Gran Premi del Públic El Periódico de Catalunya - Millor Pel·lícula: Zombieland (Ruben Fleischer, USA, 2009)
 Millor Pel.lícula Noves Visions: Deliver us from Evil (Ole Bornedal, Dinamarca / Suecia / Noruega, 2009)
 Premi Citizen Kane al director rebelació: Yorgos Lanthimos por Kynodontas (Grecia, 2009)
 Meliès d’argent a la Millor Pel·lícula Europea: The Eclipse (Conor McPherson,  Irlanda, 2009)
 Meliès d’argent Millor curt: One of those days (Hattie Dalton, Reino Unido, 2008)
 Meliès d’Or a la Millor Pel·lícula Europea : Martyrs (Pascal Laugier,  Francia / Canadá, 2008)
 Meliès d’or Millor curt: Cold and Dry ( Kristoffer Joner / Bjørn Arne Odden, Noruega, 2008)
 Premi Jurat Carnet Jove Fantàstic: Kynodontas (Yorgos Lanthimos, Grecia, 2009) ex-aequo Les derniers jours du monde (Arnaud Larrieu / Jean-Marie Larrieu, Francia / España, 2009)
 Premi Jurat Carnet Jove Millor Pel.lícula Midnight X-Treme: Wasting Away (Matthew Kohnen, USA, 2007)
 Premi de la crítica “Jose Luis Guarner”: Les derniers jours du monde (Arnaud Larrieu / Jean-Marie Larrieu, Francia / España, 2009)
 Premi Brigadoon al Millor curtmetratge: Torbellino de hostias (Adrián Cardona, España, 2009)

 Gran Premi Honorífic: Malcolm McDowell / Viggo Mortensen
 Premi Honorífic Màquina del Temps: Clive Barker / Walter Hill / Chan-wook Park / Herschell Gordon Lewis / Shinya Tsukamoto / Ivan Reitman
 Maria Honorífica: Samuel Hadida / Antonio Isasi-Isasmendi / Joseé Ramón Larraz / Jordi Llompart / Elías Querejeta
Premi Nosferatu: Jack Taylor



  Highlights

The Imaginarium of Dr. Parnassus (Terry Gilliam, Reino Unido / Canadá / Francia / USA, 2009)
 The Human Centipede (Tom Six,  Holanda, 2009)  
Amer (Hélène Cattet / Bruno Forzani, Francia / Bélgica, 2009)
 Bronson (Nicolas Winding Refn, Reino Unido, 2008)
 Mary and Max (Adam Elliot, Australia, 2009)







2008
Director Festival: Ángel Sala


 
Sitges - 41ed. Festival Internacional de Catalunya (2/10 - 12/10)
 
    
                          
     Palmarés (Maria honorífica)
 
 
Millor Pel.lícula: Surveillance (Jennifer Lynch, USA / Alemania / Canadá, 2008)
 Premi Especial del Jurat: Eden Lake (James Watkins, Reino Unido, 2008)
 Millor Director: Kim Jee-woon por The Good, The Bad, The Weird (Corea del Sur, 2008)
 Millor Actor: Brian Cox por Red (Trygve Allister Diesen / Lucky McKee / George Ratliff, USA, 2008)
 Millor Actriu: Semra Turan por Fighter (Natasha Arthy, Dinamarca / Suecia, 2007)
 Millor Guió: Alexis Alexiou por Tale 52 (Alexis Alexiou, Grecia, 2008)
 Millor Fotografia: Angus Hudson por The Broken (Sean Ellis, Reino Unido / Francia, 2008)
 Millors Efectes Especials de Maquillaje: Bendit Lestang / Adrien Morot por Martyrs (Pascal Laugier,  Francia / Canadá, 2008)
 Millors Efectes Especials: Jung Do-Ahn por The Good, The Bad, The Weird (Kim Jee-woon, Corea del Sur, 2008)
 Millors Disseny de Producció : Tulé Peak por Blindness (Fernando Meirelles, Canadá / Brasil / Japón, 2008)
 Millor Banda Sonora: Kenji Kawai por The Sky Crawlers (Mamoru Oshii, Japón, 2008)
 Millor curtmetratge: Next Floor (Denis Villeneuve, Canadá, 2008)
 Premi Gertie a la Millor pel.lícula d'animació: From Inside (John Bergin, USA, 2008)
 Premi Gertie al Millor curtmetratge d'animació: The facts in the case of Mr. Hollow (Rodrigo Gudiño / Vincent Marcone, Canadá, 2008)

Premi Orient Express-Casa Àsia: The Chaser (Hong-jin Na, Corea del Sur, 2008)
 Gran Premi del Públic El Periódico de Catalunya - Millor Pel·lícula: Blindness (Fernando Meirelles, Canadá / Brasil / Japón, 2008)
 Millor Pel.lícula Noves Visions - Seat: Los bastardos (Amat Escalante, México / Francia / USA, 2008)
 Premi Citizen Kane al director rebelació: Christopher Denham por Home Movie (USA, 2008)
 Meliès d’argent a la Millor Pel·lícula Europea : Martyrs (Pascal Laugier,  Francia / Canadá, 2008)
 Meliès d’argent Millor curt: Afterville (Fabio Guaglione / Fabio Resinaro, Italia, 2008)
 Meliès d’Or a la Millor Pel·lícula Europea : Let the Right One In (Tomas Alfredson,  Suecia, 2008)
 Meliès d’or Millor curt: Of Cats & Women (Jonas Govaerts, Bélgica, 2007)
 Premi Jurat Carnet Jove Fantàstic: The Sky Crawlers (Mamoru Oshii, Japón, 2008) ex aequo Vinyan (Mamoru Oshii, Japón, 2008)
 Premi Jurat Carnet Jove Millor Pel.lícula: Encarnaçaô do Demônio (José Mojica Marins, Brasil, 2008)
 Premi de la crítica “Jose Luis Guarner”: The Sky Crawlers (Mamoru Oshii, Japón, 2008)
 Premi Brigadoon al Millor curtmetratge: La Victoria de Félix (Jordi Pastor / Albert Miró, España, 2008)

Gran Premi Honorífic: Stanley Kubrick
 Premi Honorífic Màquina del Temps: José Antonio Pérez Giner / Charlie Kaufman / Nicholas Meyer / Abel Ferrara / John Carpenter / Lloyd Kaufman
 Maria Honorífica: Linda Harrison / Luis Miñarro


  Highlights

Let the Right One In (Tomas Alfredson,  Suecia, 2008)
 Martyrs (Pascal Laugier,  Francia / Canadá, 2008)
 An American Crime (Tommy O'Haver, USA, 2007)
 Close Encounters On The Third Kind (Director’s  Cut) (Steven Spielberg, USA, 1977)
 2001: A Space Odyssey (Stanley Kubrick, Reino Unido / USA, 1968)







2007
Director Festival: Ángel Sala


 
Sitges - 40ed. Festival Internacional de Catalunya (4/10 - 14/10)
 
    
                          
     Palmarés (Maria honorífica)

 
Millor Pel.lícula: The Fall (Tarsem Singh, USA / Sudáfrica / India, 2006)
Millor Director: Jaume Balagueró / Paco Plaza por [· Rec] (España, 2007)
Millor Actor: Sam Rockwell por Joshua (George Ratliff, George Ratliff, 2007)
Millor Actriu: Manuela Velasco por [· Rec] (Jaume Balagueró / Paco Plaza, España, 2007)
Millor Fotografía: Toyomichi Kurita por Sukiyaki Western Django (Takashi Miike, Japón, 2007)
Millor Guió: Chung Seo-Kyung / Chan-wook Park por I’m a Cyborg but that’s Ok (Chan-wook Park, Corea del Sur, 2006)
Millor Banda Sonora: Kuniaki Haishima por Mushishi (Katsuhiro Ôtomo, Japón, 2006)
Millors Efectes Especials de Maquillaje: À l'intérieur (Alexandre Bustillo / Julien Maury,  Francia, 2007)
Millors Efectes Especials: Mushishi (Katsuhiro Ôtomo, Japón, 2006)
Millors Disseny de Producció : Takashi Sasaki por Sukiyaki Western Django (Takashi Miike, Japón, 2007)
Millor curtmetratge: Saliva (Esmir Filho, Brasil, 2007)
Premi Gertie a la Millor pel.lícula d'animació: Aachi & Ssipak (Jo Beom-jin, Corea del Sur, 2006)
Premi Gertie al Millor curtmetratge d'animació: The Pearce Sisters (Luis Cook, Reino Unido, 2007)
Premi Orient Express-Casa Àsia: Dororo (Akihiko Shiota, Japón, 2007)
Gran Premi del Públic El Periódico de Catalunya - Millor Pel·lícula: [· Rec] (Jaume Balagueró / Paco Plaza, España, 2007)
Millor Pel.lícula Noves Visions - Seat: Zoo (Robinson Devor, USA, 2007)
Premi Citizen Kane al director rebelació: Alexandre Bustillo / Julien Maury por À l'intérieur (Francia, 2007)
Meliès D’argent a la Millor Pel·lícula Europea : À l'intérieur (Alexandre Bustillo / Julien Maury,  Francia, 2007)
Meliès D’argent Millor curt: Die große Werkstatt (Uwe Nagel, Alemania, 2007)
Premi Jurat Carnet Jove Fantàstic: À l'intérieur (Alexandre Bustillo / Julien Maury,  Francia, 2007)
Premi Jurat Carnet Jove Midnight X-Treme: Jack Brooks: Monster Slayer (Jon Knautz , Canadá, 2007)
Premi de la crítica “Jose Luis Guarner”: À l'intérieur (Alexandre Bustillo / Julien Maury,  Francia, 2007)
Premi Brigadoon al Millor curtmetratge: Brico Killer (Adrián Cardona, España, 2007)
Gran Premi Honorífic: George A. Romero
Premi Honorífic Màquina del Temps: Robert Englund / Jesús Franco / William Friedkin / Syd Mead / Alex Proyas
Maria Honorífica: Larry Fessenden / Gualberto Baña


  Highlights

El Orfanato (J.A. Bayona, España, 2007)
Frontières (s) (Paul Verhoeven, Holanda / Alemania / Reino Unido / Bélgica, 2007)
Halloween (Rob Zombie,  USA,  2007)
Los Cronocrímenes (Nacho Vigalondo, España, 2007)
Stardust (Matthew Vaughn, Reino Unido / USA / Islandia, 2007)









2006
Director Festival: Ángel Sala


 
Sitges - 39ed. Festival Internacional de Catalunya (6/10 - 15/10)
 
    
                          
     Palmarés (Maria honorífica)

 
Millor pel.lícula: Requiem (Hans-Christian Schmid, Alemania, 2006)
Millor director: Martin Weisz por Rohtenburg (Alemania, 2006)
Millor actor ex-aequo: Thomas Krestchmann /  Thomas Huber por Rohtenburg (Martin Weisz, Alemania, 2006)
Millor actriu: Sandra Hüller por Requiem (Hans-Christian Schmid, Alemania, 2006)
Millor fotografía: Jonathan Sela por Rohtenburg (Martin Weisz, Alemania, 2006)
Millor guió: Sam Hamm por Homecoming (Masters of Horror 1) (Joe Dante, USA / Canadá, 2005)
Millor banda sonora: East por 13 Tzameti ( Géla Babluani, Francia, 2005)
Millors efectes especials de Maquillaje: Jang Jin por Time (Ki-duk Kim, Japón / Corea del Sur, 2006)
Millors Efectes Especials - Premio Infinia: Jang Heui-cheol por The Host ( Joon-ho Bong, Corea del Sur, 2006)
Millors Disseny de Producció : Are Sjaastad por Den brysomme mannen (Jens Lien, Noruega / Islandia, 2006)
Premi Especial del Jurat: Homecoming (Masters of Horror 1) (Joe Dante, USA / Canadá, 2005)
Millor curtmetratge: A For(r)est in the Des(s)ert (Luiso Berdejo, España, 2006)
Premi Gertie a la Millor pel.lícula d'animació: The Girl Who Leapt Through Time (Mamoru Hosoda, Japón, 2006)
Premi Gertie al Millor curtmetratge d'animació: Dreams and Desires: Family Ties (Joanna Quinn, Reino Unido, 2006)

Premi Orient Express-Casa Àsia: The Host ( Joon-ho Bong, Corea del Sur, 2006)
Premi del públic Millor llargmetratge: La science des rêves (Michel Gondry, Francia / Italia, 2006)
Millor pel.lícula Secció Noves Visions: Edmond (Stuart Gordon, USA, 2005)
Premi Citizen Kane al Millor director rebelació: Rian Johnson por Brick (USA, 2005)
Meliès D’argent a la Millor Pel·lícula : Princess (Anders Morgenthaler, FDinamarca / Alemania, 2006)
Meliès D’argent Millor curt: Doodle (Sam Rogers, Reino Unido, 2005)
Premi Jurat Carnet Jove Fantàstic: Exiled (Johnnie To, Hong Kong, 2006)
Premi Jurat Carnet Jove Midnight X-Treme: What Is It? (Crispin Glover , USA, 2005)
Premi de la crítica “Jose Luis Guarner”: Requiem (Hans-Christian Schmid, Alemania, 2006)
Premi Brigadoon al Millor curtmetratge: Tight (Sergio Vizcaíno, España, 2006)


Premi Honorífic Màquina del Temps: Kiyoshi Kurosawa / Alejandro Jodorowsky / Alejandro Amenábar / Howard Berger
Maria Honorífica: Lluís de Val i López


  Highlights

El Laberinto del fauno (Guillermo del Toro, España / México / USA, 2006)
A Scanner Darkly ( Richard Linklater, USA, 2006)
Black Book (Paul Verhoeven, Holanda / Alemania / Reino Unido / Bélgica, 2006)
Hostel (Eli Roth ,  USA / Alemania / República Checa / Eslovaquia / Islandia,  2005)
The Fountain ( Darren Aronofsky, USA / Canadá, 2006)
Paprika (Satoshi Kon, Satoshi Kon, 2006)

Retrospectives: Kiyoshi Kurosawa / Alejandro Jodorowsky / David Lynch / Richard Stanley / Richard Fleischer







2005
Director Festival: Ángel Sala


 
38ed. Festival Internacional de Cinema de Catalunya (9/10 - 18/10)
 
    
                          
     Palmarés (Maria honorífica)

 
Millor pel.lícula: Hard Candy (David Slade, USA, 2005)
Millor director: Johnnie To por Election (Hong Kong, 2005)
Millor actor: Lee Kang-sheng por The Wayward Cloud ( Ming-liang Tsai ,Francia / Taiwan, 2005)
Millor actriu: Lee Yeong-ae por Sympathy for Lady Vengeance (Chan-wook Park, Corea del Sur, 2005)
Millor fotografía: Keung Kwok Man por The Seven Swords (Hark Tsui, Hong Kong / China / Corea del Sur, 2005)
Millor guió: Brian Nelson por Hard Candy (David Slade, USA, 2005)
Millor banda sonora: Dalpalan / Jang Yeong-gyu por A bittersweet life (Jee-woon Kim, Corea del Sur, 2005)
Millors efectes especials de Maquillaje: Michele Davidson Bell por Mirrormask (Dave McKean, Reino Unido / USA, 2005)
Millors Efectes Especials: Thomas Mulack por The Piano Tuner of EarthQuakes (Quay Brothers, Alemania / Reino Unido / Francia, 2005)
Millors dirección artística: Dave McKean por Mirrormask (Dave McKean, Reino Unido / USA, 2005)
Premi Especial del Jurat: The Wayward Cloud ( Ming-liang Tsai ,Francia / Taiwan, 2005)
Millor curtmetratge: Respire (Wi Ding Ho, Taiwan, 2005)
Premi Gertie a la Millor pel.lícula d'animació: The District (Áron Gauder, Hungría, 2004)
Premi Gertie al Millor curtmetratge d'animació: Cirkus (Thomas Pors, Dinamarca, 2004)

Premi Orient Express-Casa Àsia: Antarctic Journal ( Pil-sung Yim, Corea del Sur, 2005)
Premi del públic Millor llargmetratge: Hard Candy (David Slade, USA, 2005)
Millor pel.lícula Secció Noves Visions: The Girl from Monday (Hal Hartley, USA, 2005)
Premi Citizen Kane al Millor director rebelació: Emmanuel Carrère por La Moustache (Francia, 2005)
Meliès D’argent: Trouble (Harry Cleven, Francia / Bélgica, 2005)
Meliès D’argent Millor curt: City Paradise (Gaëlle Deniss, Reino Unido, 2004)
Premi Jurat Carnet Jove Fantàstic: Election (Johnnie To, Hong Kong, 2005)
Premi Jurat Carnet Jove Midnight X-Treme: The Dark Hours ( Paul Fox , Canadá, 2005)
Premi de la crítica “Jose Luis Guarner”: The Wayward Cloud ( Ming-liang Tsai ,Francia / Taiwan, 2005)
Premi Brigadoon al Millor curtmetratge: Graveless (Christian Ray, USA, 2005)


Premi Honorífic Màquina del Temps: Johnnie To / Jim Henson Company / Álex de la Iglesia / Bill Plympton / Jaws Crew: Joe Alves, Carl Gottlieb i Greg Nicotero
Maria Honorífica: Julio Fernández / Square Enix Co. Ltd.
Premi Honorífic “La General”: Jodie Foster


  Highlights

Corpse Bride (Tim Burton, USA, 2005)
A history of violence (David Cronenberg, USA / Alemania / Canadá, 2005)
Flightplan ( Robert Schwentke , USA,  2005)
Serenity (Joss Whedon, USA, 2005)
The Exorcism of Emily Rose (Scott Derrickson, USA, 2005)

Homenatges: 30 Aniversari de Tiburón /







2004
Director Festival: Ángel Sala


 
37ed. Festival Internacional de Cinema de Catalunya (2/12 - 11/12)
 
    
                          
     Palmarés (Maria honorífica)

 
Millor pel.lícula: OldBoy (Chan-wook Park, Corea del Sur, 2003)
Millor director: Johnnie To por Breaking News (Hong Kong, 2004)
Millor actor: Christian Bale por The Machinist (Brad Anderson, España, 2004)
Millor actriu: Mónica López por El habitante incierto (Guillem Morales, España, 2004)
Millor fotografía: Xavi Giménez por The Machinist (Brad Anderson, España, 2004)
Millor guió: Frank Cottrell Boyce por Code 46 (Michael Winterbottom, Reino Unido, 2003)
Millor banda sonora: Joshua Hyams, Mark Revel “The Free Association”por Code 46 (Michael Winterbottom, Reino Unido, 2003)
Millor Maquillatge: Izo (Takashi Miike, Japón, 2004)
Millors efectes especials de Maquillaje: Three... Extremes ( Fruit Chan / Takashi Miike / Chan-wook Park , Hong Kong / Japón / Corea del Sur, 2004)
Millors Efectes Visuales: Gozu por Zatoichi (Takeshi Kitano, Japón, 2003)
Millors dirección artística: Javier Alvariño / Daniel Izar por The Birthday (Eugenio Mira, España, 2004)
Millor curtmetratge: The Ten Steps (Brendan Muldowney, Irlanda, 2004)
Premi Gertie a la Millor pel.lícula d'animació: Steamboy (Katsuhiro Ôtomo, Japón, 2004)
Premi Gertie al Millor curtmetratge d'animació: Le Régulateur (Philippe Grammaticopoulos, Francia, 2004)

Premi Orient Express-Casa Àsia: Innocence: Ghost in the Shell 2 (Mamoru Oshii, Japón, 2004)
Premi del públic Millor llargmetratge: Howl's Moving Castle (Hayao Miyazaki, Japón, 2004)
Millor pel.lícula Secció Noves Visions: Vital (Shin'ya Tsukamoto, Japón, 2004)
Premi Citizen Kane al Millor director rebelació: Anders Ronnov-Klarlung por Strings (Dinamarca / Suecia / Noruega / Reino Unido, 2004)
Meliès D’argent: Code 46 (Michael Winterbottom, Reino Unido, 2003)
Meliès D’argent Millor curt: El soñador (Oskar Santos, España, 2004)
Premi de la crítica “Jose Luis Guarner”: OldBoy (Chan-wook Park, Corea del Sur, 2003)
Premi Brigadoon al Millor curtmetratge: Amazing Unmasked Vs. El doctor Calavera Maligna (Dani Moreno, Dani Moreno, 2004)


Premi Honorífic Màquina del Temps: John Landis / Paul Naschy / Joel Schumacher
Premi Honorífic “La General”: Andrew Lloyd Webber


  Highlights

Saw (James Wan, USA, 2004)
OldBoy (Chan-wook Park, Corea del Sur, 2003)
Three... Extremes ( Fruit Chan / Takashi Miike / Chan-wook Park , Hong Kong / Japón / Corea del Sur, 2004)
Team America: World Police (Trey Parker, USA / Alemania, 2004)


Retrospectives: Godzilla 50 Aniversari / Ciberrealitat  ·  Star Wars Conference







2003
Director Festival: Ángel Sala


 
36ed. Festival Internacional de Cinema de Catalunya (27/11 - 7/12)
 
    
                          
     Palmarés (Maria honorífica)

 
Millor pel.lícula: Zatoichi (Takeshi Kitano, Japón, 2003)
Millor director: Alexandre Aja por Haute Tension (Francia / italia / Rumanía, 2003)
Millor actor: Robert Downey Jr. por The Singing Detective (Keith Gordon, USA, 2003)
Millor actriu: Cécile de France por Haute Tension (Alexandre Aja, Francia / italia / Rumanía, 2003)
Millor fotografía: Decha Seementa por The Tesseract (Oxide Chun Pang, Japón / Thailandia / Reino Unido, 2003)
Millor guió: Michael Haneke por Le Temps du Loup (Michael Haneke, Francia / Austria / Alemania, 2003)
Millor banda sonora: Keitchi Suzuki por Zatoichi (Takeshi Kitano, Japón, 2003)
Millor Maquillatge: Gianetto De Ross por Haute Tension (Alexandre Aja, Francia / italia / Rumanía, 2003)
Millors Efectes Visuales: Gozu por Zatoichi (Takeshi Kitano, Japón, 2003)
Millors dirección artística: Scott Gallagher por The Texas Chainsaw Massachre (Marcus Nispel, USA, 2003)
Millor curtmetratge: El tren de la bruja (Koldo Serra, España, 2003)
Millor curtmetratge d'animació: Mantis (Jordi Moragues, Alemania, 2003)

Premi Orient Express-Casa Àsia: Ong-bak (Prachya Pinkaew, Thailandia, 2003)
Premi Orient Express-Casa Àsia-Casa Àsia Menció especial: Tokyo godfathers (Satoshi Kon / Shôgo Furuya, Japón, 2003)
Premi del públic Millor llargmetratge: Zatoichi (Takeshi Kitano, Japón, 2003) ex aequo Kill Bill: Volumen 1 (Quentin Tarantino, USA, 2003)
Premi del públic Millor llarg d'animació: Tokyo godfathers (Satoshi Kon / Shôgo Furuya, Japón, 2003)
Premi del públic Millor curt d'animació: Harvie Krumpet (Adam Elliot, Australia, 2003)
Premi del públic Millor pel.lícula Secció Noves Visions: Ascension (Karim Hussaint, Canadá / USA, 2002)
Premi del públic Millor pel.lícula Secció Noves Visions Menció especial: All Tomorrow’s Parties (Nelson Lik-wai Yu, China / Francia / Brasil / Corea del Sur / Hong Kong, 2003)
Premi Citizen Kane al Millor director rebelació: ILee Soo-yeon por The Uninvited (Corea del Sur, 2003)
Meliès D’argent: Haute Tension (Alexandre Aja, Francia / italia / Rumanía, 2003)
Meliès D’argent Millor curt: El tren de la bruja (Koldo Serra, España, 2003)
Premi de la crítica “Jose Luis Guarner”: Le Temps du Loup (Michael Haneke, Francia / Austria / Alemania, 2003)
Premi de la crítica “Jose Luis Guarner" Menció especial: Twenty-nine Palms (Bruno Dumont, Francia / Alemania / USA, 2003)


Premi Honorífic Màquina del Temps: Stan Winston / Stuart Gordon / Brian Yuzna / Tobe Hooper / Takashi Miike
Maria honorifica: Narciso Ibáñez Serrador


  Highlights

Kill Bill: Volumen 1 (Quentin Tarantino, USA, 2003)
Wrong Turn (Rob Schmidt, USA / Alemania, 2003)
House of 1000 Corpses (Rob Zombie, USA, 2003)
Memories of Murder (Joon-ho Bong, Corea del Sur, 2003)


Retrospectives: Alexandre Alexeieff (1901-1982) / Claire Parker (1930-1981) / MADHOUSE / Novíssim Cinema Japonés / Curtis Harrington








2002
Director Festival: Ángel Sala


 
35ed. Festival Internacional de Cinema de Catalunya (3/10 - 13/10)
 
    
                          
     Palmarés (Maria honorífica)

 
Millor pel.lícula: Dracula: Pages from a Virgin's Diary (Guy Maddin, Canadá, 2002)
Millor director: David Cronenberg por Spider (Canadá / Reino Unido / Francia, 2002)
Millor actor: Jeremy Northam por Cypher (Vincenzo Natali, USA / Canadá, 2002)
Millor actriu: Angela Bettis por May (Lucky McKee, USA, 2002)
Millor fotografía: Decha Srimantra por The Eye (Pang Brothers, Hong Kong / Singapur, 2002)
Millor guió: Lucky McKee por May (Lucky McKee, USA, 2002)
Millor banda sonora: Sonic Youth por Demonlover (Olivier Assayas, USA, 2002)
Millor Maquillatge: Robert Kurtzman / Greg Nicotero / Howard Berger por Cabin Fever (Eli Roth, Francia, 2002)
Millors Efectes Visuales: Richard R. Hoover por Reign of Fire (Rob Bowman, USA / Reino Unido / Irlanda, 2002)
Millor curtmetratge: La chambre jaune (Hélène Cattet / Bruno Forzani, Bélgica, 2002)
Millor curtmetratge d'animació: La mort de Tau (Jérôme Boulbès, Francia, 2001)

Premi Orient Express: Agitator (Takashi Miike, Japón, 2001) ex-aequo Bad Guy (Ki-duk Kim, Corea del Sur, 2001)
Premi del públic Millor llarg d'animació: Mercano el marciano (Juan Antin, Argentina, 2002)
Premi del públic Millor curt d'animació: Last Rumba in Rochdale (John Chorlton, Reino Unido, 2002)
Millor pel.lícula Secció Gran Angular: Cravan vs. Cravan (Isaki Lacuesta, España, 2002)
Premi Citizen Kane al Millor director rebelació: Isaki Lacuesta por Cravan vs. Cravan (Isaki Lacuesta, España, 2002)
Meliès D’argent: El segundo nombre (Paco Plaza, España, 2002)
Meliès D’argent Millor curt: Cry for Bobo (David Cairns, Reino Unido, 2002)
Premi de la crítica “Jose Luis Guarner”: Demonlover (Olivier Assayas, USA, 2002)


Premi Honorífic Màquina del Temps: David Cronenberg / Guillermo del Toro
Premi Honorífic "La General": Dino de Laurentiis


  Highlights

El Viaje de Chihiro (Hayao Miyazaki, Japón, 2001)
Darkness (Jaume Balagueró, USA / España, 2002)
Irréversible (Gaspar Noé, Francia, 2002)
Ichi the Killer (Takashi Miike, Japón, 2001)
Address Unknow (Kim Ki-Duk, Corea del Sur, 2001)
Mutant Aliens (Bill Plympton, USA, 2001)


Retrospectives: Joanna Quinn / NFB (National Film Board of Canada) / Fantípodes / Eurowestern / “Nova Carn”
Homenatges: Hayao Miyazaki / Chuck Jones









2001
Director Festival: Ángel Sala


 
34ed. Festival Internacional de Cinema de Catalunya (4/10 - 13/10)
 
    
                          
     Palmarés (Maria honorífica)

 
Millor pel.lícula: Vidocq (Pitof, Francia, 2001)
Millor director: Brad Anderson por Session 9 (USA, 2001)
Millor actor: Eduard Fernández por Fausto 5.0 (Isidro Ortiz / Alex Ollé / Carlos Padrissa, España, 2001)
Millor actriu: Yuki Amami por Inugami (Masato Harada, Japón, 2001)
Millor fotografía: Grzegorz Kedzierski por Avalon (Mmoru Oshii, Japón, 2001)
Millor guió: Richard Kelly por Donnie Darko (Richard Kelly, USA, 2001)
Millor banda sonora: Bruno Colais por Vidocq (Pitof, Francia, 2001)
Millor Maquillatge: Vidocq (Pitof, Francia, 2001)
Millors Efectes Visuales: Pitof por Vidocq (Pitof, Francia, 2001)
Millor curtmetratge: In Absentia (Timothy y Stephen Quay, Reino Unido, 2000) ex-aequo Brasil (Francisco Javier Gutiérrez Díaz, España, 2002)

Premi Orient Express: Millenium Actress (Satoshi Kon, Japón, 2002)
Millor curtmetratge d'animació: Le Processus (Xavier de l’Hermuziere / Philippe Grammaticopoulos, Francia,2001)
Premi del públic Millor curt d'animació: Strange Invaders (Cordell Barker, Canadá, 2002)
Millor pel.lícula Secció Gran Angular: The Curse of the Jade Scorpion (Woody Allen, USA, 2001)
Premi Citizen Kane al Millor director rebelació: Pitof por Vidocq (Francia, 2001)
Meliès D’argent: Le pacte des loups (Christophe Gans, Francia, 2001)
Premi de la crítica “Jose Luis Guarner”: Kairo (Kiyoshi Kurosawa, Japón, 2001)


Premi Honorífic Màquina del Temps: Peter Greenaway


  Highlights

Mulholland Drive (David Lynch, USA, 2001)
Donnie Darko (Richard Kelly, USA, 2001)
Jeepers Creepers (Victor Salva, Alemania / USA, 2001)
Ghost World (Terry Zwigoff, Reino Unido / Alemania / USA, 2001)
Address Unknow (Kim Ki-Duk, Corea del Sur, 2001)
Mutant Aliens (Bill Plympton, USA, 2001)


Retrospectives: Quay Brothers / Aardman 25è Aniversari / “Delicatessen”: Cinema Fantàstic Francès / Imatges per a la sospita (Fals Documental)
Homenatges: Lotte Reinigier / Faith Hubley / Bill Hanna









2000
Director Festival: Roc Villas


 
33ed. Festival Internacional de Cinema de Catalunya (5/10 - 14/10)
 
    
                          
     Palmarés (Maria honorífica)

 
Millor pel.lícula: Ed Gein (Chuck Parello, USA, 2000)
Millor director: Geoffrey Wright por Cherry Falls (USA, 2000)
Millor actor: Steve Railsback por Ed Gein (Chuck Parello, USA, 2000)
Millor actriu: Ryoko Hirosue por Himitsu (Yojiro Takita, Japón, 1999)
Millor fotografía: Gyula Pados por Hotel Splendide (Terence Gross, Reino Unido, 2000)
Millor guió: Hiroshi Saitô por Himitsu (Yojiro Takita, Japón, 1999)
Millor banda sonora: Chu Ishikawa por Soseiji (Shinya Tsukamoto, Japón, 1999)
Millors efectes especials: SMG Effects –Screaming Mad George- / Poli Cantero por Faust (Brian Yuzna, España, 2000)
Millor curtmetratge: Coup de lune (Yann Piquer, Francia, 2000)
Millor curtmetratge d'animació: Ring of Fire (Andreas Hykade, Alemania, 2000)
Premi del públic: For the Birds (Ralph Eggleston, USA, 2000)

Premi Gran Angular Millor actor: Willem Dafoe por Shadow of the Vampire (E. Elias Mrhige, Reino Unido, 2000)
Premi Gran Angular Millor actriu: Mercedes Sampietro por Women (Judith Colell, España,2000)
Premi Gran Angular Millor película y director: Tim Robbins por Cradle Will Rock (EEUU, 1999)

Premi Citizen Cane al Millor director rebelació: Terence Gross por Hotel Splendide (Reino Unido, 2000)
Premi Nova Autoria: David Gallart por La Escapada (España, 2000)
Meliès D’argent: Promenons-nous dans le bois (Lionel Delplanque, Francia, 2000)
Premi de la crítica: Memento (Christopher Nolan, USA, 2000)


Premi Honorífic “La General”: Tony Curtis


  Highlights

American Psycho (Mary Harron, USA, 2000)
Seom (The Isle) (Kim Ki-duk, Corea del Sur, 2000)
                   Blade Runner. The Director’s Cut (Ridley Scott, USA, 1992)
Following (Christopher Nolan, Reino Unido, 1998)
The Ghost and Mrs. Muir (Joseph L. Mankiewicz, USA,1947)
Jaws (Steven Spielberg, USA, 1975)

Homenatges: Terry Gilliam / Tony Curtis / Xavier Cugat / Luis Buñuel









1999
Director Festival: Roc Villas


 
32ed. Festival Internacional de Cinema Fantàstic de Catalunya (6/10 - 16/10)
 
    
                          
     Palmarés (Maria honorífica)

 
Millor pel.lícula: Ringu (Hideo Nakata, Japón, 1998)
Millor director: Ben Hopkins por Simon Magus (USA, 1999)
Millor actor: Noah Taylor por Simon Magus (Ben Hopkins, USA, 1999 )
Millor actriu: Emma Vilarasau por Los Sin Nombre (Jaume Balagueró, España, 1999)
Millor fotografía: Yujiro Yajima por Samurai Fiction (Hiroyuki Nakano, Japón, 1998) ex-aequo Xavi Giménez por Los Sin Nombre (Jaume Balagueró, España, 1999)
Millor guió: François Ozon por Les Amants Criminels (François Ozon, Francia, 1998)
Millor banda sonora: Tomoyasu Hotei por Samurai Fiction (Hiroyuki Nakano, Japón, 1998)
Millors efectes especials: Hajime Matsumoto por Ringu (Hideo Nakata, Japón, 1998)
Millor curtmetratge: The Cyclop of the Sea (Philippe Julien, Francia, 1999)
Millor curtmetratge d'animació: Huset pa kampen (Pjotr Sapegin, Noruega, 1998)
Premi del públic: Smoke City (Eduard Martin / Mario Terraves / Victor Fernandez / Albert Uria, España, 1999)
Premi Gran Angular: Les Enfants du marais (Jean Becker, Francia, 1999)

Meliès d’Or: Los sin nombre (Jaume Balagueró, España, 1999)
Meliès D’argent: Los sin nombre (Jaume Balagueró, España, 1999)
Premi de la crítica: Mones com la Becky (Joaquim Jordà / Núria Villazán, España, 1999)


Premi Honorífic Màquina del Temps: Dario Argento


  Highlights

The Blair Witch Project (Daniel Myrick / Eduardo Sánchez, USA, 1999)
eXistenZ (David Cronenberg, Canadá, 1999)
Go (Doug Liman, USA, 1999)
The Winslow Boy (David Mamet, USA, 1999)
Mononoke Hime (Princess Mononoke) (Hayao Miyazaki, Japón,  1997)
Porgy and Bess (Otto Preminger, USA, 1959)
Alien (Ridley Scott, USA 1979)
Night of the Living Dead “30th Anniversary Edition” (George A. Romero / John A. Russo, USA, 1999)


Retrospectivas: Jacques Demy; Segundo de Chomón/ Homenatge a Roger Corman









1998
Director Festival: Álex Gorina


 
31ed. Festival Internacional de Cinema de Catalunya (8/10 - 17/10)
 
    
                          
     Palmarés (Maria honorífica)

 
Millor pel.lícula: Cube (Vincenzo Natali, Canadá, 1997)
Millor director: Michael DiJiacomo por Animals whith the Tollkeeper (USA, 1998)
Millor actor: Jarred Harris por Trance (Michael Almereyda, EEUU, 1998)
Millor actriu: Évelyne Dandry por Sitcom (François Ozon, Francia, 1988)
Millor fotografía: Luca Bigazzi por Totò che visse due volte (Daniele Cipri / Franco Maresco, Italia, 1998)
Millor guió: Vincenzo Natali / André Bijelic / Graeme Manson por Cube (Vincenzo Natali, Canadá, 1997) ex-aequo Gaspar Noé por Seul Contre Tous (Gaspar Noé, Francia, 1998)
Millor banda sonora: Jerry Goldsmith por Small Soldiers (Joe Dante, USA, 1998)
Millors efectes especials: Stefen Fangmeier por Small Soldiers (Joe Dante, USA, 1998)
Millor curtmetratge : Genesis (Nacho Cerdá, España, 1998) ex-aequo More Sex and Violence (Bill Plympton, USA, 1998)
Millor curtmetratge d'animació: Un jour (Marie Paccou, Francia, 1997)
Premi Gran Angular: Lluvia en los zapatos (Maria Ripoll, España, 1998)
Meliès D’argent: Dong (The Hole) (Tsai Ming-liang, Taiwan, 1998)
Premi de la crítica: L’arbre de les cireres (Marc Recha, España, 1998)

Premi Honorífic Màquina del Temps: Roger Corman


  Highlights

A los que aman (Isabel Coixet, España, 1998)
Apt Pupil (Bryan Singer, USA, 1998)
Festen (Thomas Vintenberg, Dinamarca, 1998)
AntZ (Eric Darnell / Larry Guterman  / Tim Johnson, USA, 1998)

Retrospectivas: Riccardo Freda, Bert I. Gordon / Homenatge a Roger Corman









1997
Director Festival: Álex Gorina


 
30ed. Festival Internacional de Cinema de Catalunya (9/10 - 19/10)
 
    
                          
     Palmarés (Maria honorífica)

 
Millor pel.lícula: Gattaca (Andrew Niccol, USA, 1997)
Millor director: Scott Reynolds por The Ugly (Nueva Zelanda, 1997)
Millor actor: Sam Rockwell por Lawn Dogs (John Duigan, Reino Unido, 1997)
Millor actriu: Reese Witherspoon por Freeway (Matthew Bright, USA, 1996)
Millor fotografía: Javier Aguirresarobe por 99.9 (Agusti Villaronga, España, 1997)
Millor guió: Naomi Wallace por Lawn Dogs (John Duigan, Reino Unido, 1997)
Millor banda sonora: Michael Nyman por Gattaca (Andrew Niccol, USA, 1997 )
Millors efectes especials: Industrial Light and Magic por Spawn (Mark A.Z. Dippé, USA, 1997)
Millor curtmetratge: How Wings Are Attached to the Backs of Angels (Craig Welch, Canadá, 1996)
Millor curtmetratge d'animació: A.D.N. (Giorgio Valenti, USA, 1997)
Premi Gran Angular: Knockin’ on Heaven’s Door (Thomas Jahn, Alemania, 1997)
Meliès D’argent: Tren de Sombras (José Luís Guerín, España, 1997)
Premi de la crítica: Tren de Sombras (José Luís Guerín, España, 1997)


Premi Honorífic Màquina del Temps: Douglas Trumbull


  Highlights

Tesis (Alejandro Amenábar, España, 1996)
Beavis and Butt-Head Do America (Mike Judge, USA, 1996)
Chasing Amy (Kevin Smith, USA, 1997)
Happy Together (Wong Kar-Wai, Hong Kong, 1997)
I Married a Strange Person (Bill Plympton, USA, 1997)


Retrospectivas: Douglas Trumbull, Guy Maddin, Mojica Marins, “Kaiju Eiga”, Charles Band / Homenatge a David Allen









1996
Director Festival: Álex Gorina


 
29ed. Festival Internaciona de Cinema Fantàstic de Sitges (4/10 - 12/10)
 
    
                          
     Palmarés (Maria honorífica)

 
Millor pel.lícula: The Pillow Book (Peter Greenaway, Reino Unido, 1996)  
Millor director: Mohsen Makhmalbaf por Gabbeh (Irán, 1996)
Millor actor: James Woods por Killer: A Journal of Murder (Tim Metcalfe, USA, 1996)
Millor actriu: Melinda Clarke por La lengua asesina (Alberto Sciamma, España, 1996)
Millor fotografía: Sacha Vierny por The Pillow Book (Peter Greenaway, Reino Unido, 1996 )
Millor guió: Elio Quiroga por Fotos (Elio Quiroga, España, 1996)
Millor banda sonora: Christopher Young por Head Above Water (Jim Wilson, USA, 1996)
Millors efectes especials: Richard Taylor por The Frighteners (Peter Jackson, Nueva Zelanda,1996)
Millor curtmetratge: Abductees (Paul Vester, Reino Unido, 1995)
Millor curtmetratge d'animació: Bird in a Window (Igor Kovalyov, USA, 1996) ex-aequo  The Quest (Tyron Montgomery, Alemania, 1996)
Meliès D’argent: Esteban Ibarretxe por Sólo se muere dos veces (España, 1996)
Premi de la crítica: Mohsen Makhmalbaf por Gabbeh (Irán, 1996)
Premi especial del Jurat: Elio Quiroga por Fotos (España, 1996)


Premi Honorífic Màquina del Temps: Quentin Tarantino


  Highlights

The Dentist (Brian Yuzna, USA, 1996)
Dead Man (Jim Jarmusch, USA, 1995)
Fallen Angels (Wong Kar-Wai, Hong Kong, 1995)
The Funeral (Abel Ferrara, USA, 1996)
Memories (Koji Morimoto / Tensai Okamura / Katsuhiro Otomo, Japón, 1995)

Retrospectivas: Spanish Fantasy Pictures Show, Segundo de Chomón, Segundo de Chomón, Fant-Asia









1995
Director Festival: Álex Gorina


 
28ed. Festival Internaciona de Cinema Fantàstic de Sitges (7/10 - 14/10)
 
    
                          
     Palmarés (Maria honorífica)

 
Millor pel.lícula: Citizen X (Chris Gerolmo, USA, 1995)
Millor director: Chris Gerolmo por Citizen X (USA, 1995) ex-aequo Michael Almereyda por Nadja (USA, 1995)
Millor actor: Stephen Rea por Citizen X (Chris Gerolmo, USA, 1995)
Millor actriu: Bridget Fonda por Rough Magic (Clare Peploe, Reino Unido, 1995)
Millor fotografía: Nick Knowland por Institute Benjamenta (Timothy & Stephen Quay, Reino Unido, 1995)
Millor guió: Eliseo Subiela por No te mueras sin decirme adónde vas (Eliseo Subiela, Argentina, 1995)
Millor banda sonora: Nick Bicat por The Passion of Darkly Noon (Philip Ridley, Reino Unido, 1995)
Millors efectes especials: Steve Johnson /  Richard Edlund por Species (Roger Donaldson, USA, 1995)
Millor curtmetratge: How to Make Love to a Woman (Bill Plympton, USA, 1996)
Menció especial: Ubu (Manuel Gómez, Francia / Bélgica, 1995)
Premi de la crítica: O Convento (Manuel de Oliveira, Portugal, 1995)


Premi Honorífic Màquina del Temps: Ray Harryhausen



            Highlights

Safe (Todd Hayes, USA, 1995)
El día de la Bestia (Álex de la Iglesia, España, 1995)
The Basketball Diaries (Scott Kalvert, USA, 1995)
Murder in the First (Marc Rocco, USA, 1995)
Retrospectivas: “Un Segle Fantàstic”, Homenatge a George Pal, Especial Jörg Buttgereit










1994
Director Festival: Álex Gorina


 
27ed. Festival Internacional de cinema Fantastic de Sitges   (7/10 – 15/10)
 
    

                          
     Palmarés (Maria honorífica)

 
Millor pel.lícula: 71 Fragmente einer Chronologie des Zufalls (Michael Haneke, Austria/Alemania, 1994)
Millor director: Scott McGehee / David Siegel por Suture (USA, 1993)
Millor actor: Santiago Segura por Justino, un asesino de la tercera edad (Santiago Aguilar / Luis Guridi, España, 1994)
Millor actriu: Jane Horrocks por Deadly Advice (Mandie Fletcher, Reino Unido, 1994)
Millor fotografía:  Emmanuel Lubezki por Ámbar (Luis Estrada, México, 1993)
Millor guió: Michael Haneke por 71 Fragmente einer Chronologie des Zufalls (Michael Haneke, Austria / Alemania, 1994)
Millor banda sonora:  Santiago Ojeda por Ámbar (Luis Estrada, México, 1993)
Millors efectes especials: Ken Raiston / Greg Cannom por The Mask (Chuck Russell, USA, 1994)
Millor curtmetratge:  Alicia (Jaume Balagueró, España, 1994)
Premi de la crítica: 71 Fragmente einer Chronologie des Zufalls (Michael Haneke, Austria/Alemania, 1994)


Premi Honorífic Màquina del Temps: Saul Bass



            Highlights

Pulp Fiction (Quentin Tarantino, USA, 1994)
The Nightmare Before Christmas (Tim Burton, USA, 1993)
The Crow (Alex Proyas, USA, 1994)
Maadadayo (Akira Kurosawa, Japón, 1993)
Retrospectivas: Jan Svankmajer/ Troma, Homenatge a Alejandro Jodorowsky / Ed Wood










1993
Director Festival: Xavier Catafal


 
26ed. Festival Internaciona de Cinema Fantàstic de Sitges (8/10 - 16/10)
 
    

                          
     Palmarés (Maria honorífica)

 
Millor pel.lícula:  Orlando (Sally Potter, Reino Unido, 1992)
Millor director:  Dave Borthwick por The Secret Adventures of Tom Thumb (Reino Unido, 1993)
Millor actor:  Federico Luppi por Cronos (Guillermo del Toro, México, 1993)
Millor actriu:  Jennifer Ward-Lealand por Desesperate Remedies (Stewart Main / Peter Wells, Nueva  Zelanda, 1993)
Millor fotografía:  Sacha Vierny por The Baby of Mâcon (Peter Greenaway, Reino Unido, 1993)
Millor guió:  Guillermo del Toro por Cronos (Guillermo del Toro, México, 1993)
Millor banda sonora:  Carl Vine por Bedevil (Tracey Moffatt, Australia, 1993)
Millors efectes especials:  Cineflex Workshop por The Wicked City (Tai Kit Mak, Hong Kong, 1992)
Millor curtmetratge:  Arturo Gámez (Miguel Navarro, España, 1993)
Premi de la crítica: El acto en cuestión (Alejandro Agresti, Argentina, 1994)


Premi Honorífic Màquina del Temps:  Don Bluth



            Highlights

Kurenai-No-Buta (Porco Rosso) (Hayao Miyazaki, Japón, 1992)
Noises Off (Peter Bogdanovich, USA, 1992)
Map of the Human Heart (Vincent Ward, Nueva Zelanda, 1993)
True Romance (Tony Scott, USA, 1993)
The Dark Half   (George A. Romero, USA, 1993)
L’Oeil de Vichy (Claude Chabrol, Francia, 1993)
The Secret of Nimh (Don Bluth, USA, 1982)









1992
Director Festival: Joan Lluís Goas


 
25ed. Festival Internaciona de Cinema Fantàstic de Sitges (2/10 - 11/10)
 
    

                          
     Palmarés (Maria honorífica)

 
Millor pel.lícula: C’est arrivé près de chez vous (Rémy Belvaux / André Bonzel / Benoît Poelvoorde, Bélgica, 1992)
Millor director: Quentin Tarantino por Reservoir Dogs (USA, 1992)
Millor actor: Benoîtl Poelvoorde por C’est arrivé près de chez vous (Rémy Belvaux / André Bonzel / Benoît Poelvoorde, Bélgica, 1992)
Millor actriu: Joey Wang por A Chinese Ghost Story III (Siu-Tung Ching / Hark Tsui, Hong Kong, 1991)
Millor fotografía: Ramón Suarez por L’Oeil qui ment (Raoul Ruiz, Francia / Portugal, 1993)
Millor guió: Quentin Tarantino / Roger Avary  por Reservoir Dogs (Quentin Tarantino, USA, 1992)
Millor banda sonora: Jorge Arriagada por L’Oeil qui ment (Raoul Ruiz, Francia / Portugal, 1993)
Millors efectes especials:  Richard Taylor / Bob McCarron por Braindead (Peter Jackson, Nueva Zelanda, 1992)
Millor curtmetratge:  Jadoube (Antonio Morales, España, 1992)
Menció especial: Tetsuo II – The Body Hammer (Shin’ya Tsukamoto, Japón, 1992)

Premi Honorífic Màquina del Temps:  Sam Raimi



            Highlights

Carne (Gaspar Noé, Francia, 1991)
Naked Lunch (David Cronenberg, Canadá, 1991)
Tetsuo, the Iron Man, (Shin’ya Tsukamoto, Japón, 1989)
Radio Flyer, (Richard Donner, USA, 1992)
Army of Darkness (Sam Raimi, USA, 1992)
Retrospectivas: 25 anys de Festival / Homenatge a William Castle









1991
Director Festival: Joan Lluís Goas


 
24ed. Festival Internaciona de Cinema Fantàstic de Sitges (4/10 - 12/10)
 
    

                          
     Palmarés (Maria honorífica)

 
Millor pel.lícula: Europa (Lars Von Trier, Dinamarca, 1991)
Millor director:  Jean-Pierre Jeunet / Marc Caro por Delicatessen (Jean-Pierre Jeunet / Marc Caro, Francia, 1991)
Millor actor: Dominique Pinon por Delicatessen (Jean-Pierre Jeunet / Marc Caro, Francia, 1991)
Millor actriu:  Juliet Stevenson por Truly, Madly, Deeply (Anthony Minguella, Reino Unido, 1990)
Millor fotografía: Henning Bendtsen / Jean-Paul Meurisse / Edward Klosinski por Europa (Lars Von Trier, Dinamarca, 1991)
Millor guió:  Samir / Martin Witz por Immer&Ewig (Samir, Suiza, 1991)
Millor banda sonora: Carlos D’Alessio por Delicatessen (Jean-Pierre Jeunet / Marc Caro, Francia, 1991)
Millors efectes especials: The Borrower (John McNaughton, USA, 1991)
 Millor curtmetratge:  Push Comes to Shove (Bill Plympton, USA, 1991)
Premi de la crítica: Jean-Pierre Jeunet / Marc Caro por Delicatessen (Jean-Pierre Jeunet/ Marc Caro, Francia, 1991)



            Highlights

 
Poison (Todd Haynes, USA, 1991)
Akira (Katsuhiro Otomo, Japón, 1988)
 Barton Fink (Joel & Ethan Coen, USA, 1991)
The Fischer King (Terry Gilliam, USA, 1991)
Retrospectivas: Mad Mex (mexican fantasy cinema) / Star Trek 25 th Anniversary / T-Errors of the Science








1990
Director Festival: Joan Lluís Goas


 
23ed. Festival Internaciona de Cinema Fantàstic de Sitges (5/10 - 13/10) 1990
 
    

                          
     Palmarés (Maria honorífica)

Millor pel.lícula: Henry:  Portrait of a Serial Killer (John McNaughton, USA, 1986)
Millor director:  Sam Raimi por Darkman (USA, 1990) ex-aequo John McNaughton por Henry: Portrait of a Serial Killer (USA, 1986)
Millor actor:  Jeff Goldblum por Mister Frost (Philippe Setbon, Francia, 1990)
Millor actriu: Lindsay Duncan por The Reflecting Skin (Philip Ridley, Reino Unido, 1990)
Millor fotografía:  Dick Pope por The Reflecting Skin (Philip Ridley, Reino Unido, 1990)
Millor guió:  Jean-Claude Carrière / Peter Fleischmann / Pierre Christin / Boris Strugatsky por Es ist nicht leicht ein Gott zu sein (Peter Fleischmann, Alemania del Oeste, 1990)
Millor banda sonora:  Jürgen Fritz por Es ist nicht leicht ein Gott zu sein (Peter Fleischmann, Alemania del Oeste, 1990)
Millors efectes especials: Darkman (Sam Raimi,  USA, 1990)
Millor curtmetratge:  For God’s Sake (Enric Folch, España, 1990)
Premi de la crítica: Henry: Portrait of a Serial Killer (John McNauhton, EEUU, 1986)



            Highlights

 
Nikita (Luc Besson, Francia, 1990)
Wild at Heart (David Lynch, USA, 1990)
Flatliners (Joel Schumacher, USA, 1990)
Hardware (Richard Stanley, Reino Unido / USA, 1990)
La Voce Della Luna (Federico Fellini,  Italia, 1990)
Retrospectivas: El cinema fantàstic de la Columbia / Homenatge a Segundo de Chomón / Tresors fantàstics del cinema europeu








1989
Director Festival: Joan Lluís Goas


 
22ed. Festival Internaciona de Cinema Fantàstic de Sitges (6/10 - 14/10)
 
    

                          
     Palmarés (Maria honorífica)

Millor pel.lícula: Heart of Midnight (Matthew Chapman,  USA, 1989)
Millor director: Peter Greenaway por The Cook, the thief, his wife and her lover (Reino Unido, 1989)
Millor actor: Michael Gambon por The Cook, the thief, his wife and her lover (Peter Greenaway, Reino Unido, 1989) ex-aequo Nicolas Cage por Vampire’s kiss (Robert Bierman, USA, 1989)
Millor actriu: Rosanna Arquette por Black Rainbow (Mike Hodges, Reino Unido, 1989)
Millor fotografia: Sacha Vierny por The Cook, the thief, his wife and her lover (Peter Greenaway, Reino Unido, 1989)
Millor guió: Mike Hodges por Black Rainbow (Mike Hodges, Reino Unido, 1989)
Millor banda sonora: Michael Nyman por The Cook, the thief, his wife and her lover (Peter Greenaway. Reino Unido, 1989)
Millors efectes especials: Miracle Mile (Steve DeJarnatt, USA, 1988)
Millor curtmetratge: Kitchen Sink (Alison Maclean, Nueva Zelanda, 1989)
Premi de la crítica: La banyera (Jesús Garay, España, 1989)




            Highlights

The Abyss (James Cameron, USA, 1989)
Santa Sangre (Alejandro Jodorowsky, Italia / México, 1989)
Society (Brian Yuzna, USA, 1989)
Rampage (William Friedkin, USA, 1987)
Retrospectivas: The fantastic world of Alexander Korda / The Magic North – Witchcraft and mysticism in scandinavian cinema / Tribute to Fay Wray










1988
Director Festival: Joan Lluís Goas


 
21ed. Festival Internaciona de Cinema Fantàstic de Sitges (7/10 - 15/10)
 
    

                          
     Palmarés (Maria honorífica)

Millor pel.lícula: The Navigator: A Medieval Odyssey (Vincent Ward, Nueva Zelanda, 1988)
Millor director: George A. Romero por Monkey Shines (USA, 1988)
Millor actor: Grigory Gladiy por Otstupnik (Valeri Rubinchik,URSS / Alemania del Oeste / Austria, 1987)
Millor actriu: Kate McNeil por Monkey Shines (George A. Romero, USA, 1988)
Millor fotografia: Yuri Yelkhov por Otstupnik (Valeri Rubinchik,URSS / Alemania del Oeste / Austria, 1987)
Millor guió: Hugh Leonard por Da (Matt Clark, USA, 1988) ex-aequo George A. Romero por Monkey Shines (USA, 1988)
Millor música original: Nicholas Pike por Critters 2: The Main Course (Mick Garris, USA, 1988)
Millor banda sonora: Joao Paes por Os Canibais (Manuel de Oliveira, Portugal, 1988)
Millors efectes especials: A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master (Renny Harlin, USA, 1988)
Millor curtmetratge: Le Diner des bustes (Moïse Maatouk, Francia, 1988)




            Highlights

Dead Ringers (David Cronenberg, Canadá, 1988)
Willow (Ron Howard, USA, 1988)
Big (Penny Marshall, USA, 1988)
The man who changed his mind (Robert Stevenson, UK, 1936)
Retrospectivas: El imaginario esquizoide en el cine clásico alemán / Vida i miracles de la RANK










1987
Director Festival: Joan Lluís Goas


 
20ed. Festival Internaciona de Cinema Fantàstic de Sitges (2/10 - 11/10)
 
    

                          
     Palmarés

Millor pel.lícula: Hol Volt, Hol Nem Volt (A Hungarian Fairy Tale) (Gyula Gazdag, Hungría, 1987)
Millor director: Paul Verhoeven por Robocop (USA, 1987)
Millor actriu: Jill Schoelen por The Stepfather (Joseph Ruben, Reino Unido / Canadá / USA, 1987)
Millor actor: Joseph Ruben por The Hidden (Jack Sholder, USA, 1987)
Millor guió: Martin Suter / Daniel Schmid por Jenatsch (Daniel Schmid, Suiza / Francia / Alemania del Oeste, 1987)
Millor fotografía: Morten Bruus por Mandem i Manen (Erik Clausen, Dinamarca, 1986)
Millor banda sonora: Maurice Jarre por Julia and Julia (Peter Del Monte, Italia, 1987)
Millors efectes especials: Dai Zhang por A Chinese Ghost Story (Siu-Tung Ching, Hong Kong, 1987)
Millor curtmetratge: Crash (John Stewart, Reino Unido / USA, 1987)
Premi de la crítica: The Hidden (Jack Sholder, USA, 1987)



            Highlights

Hellraiser (Clive Barker, Reino Unido, 1987)
Evil Dead II (Sam Raimi, USA, 1987)
Night of the Creeps (Fred Dekker, USA, 1986)
The Believers (John Schlesinger, USA, 1987)
Retrospectivas de Jack Arnold y 20th Fantasy Fox









1986
Director Festival: Joan Lluís Goas


 
19ed. Festival Internaciona de Cinema Fantàstic de Sitges (3/10 - 11/10)
 
    

                          
     Palmarés

Millor pel.lícula: Blue Velvet (David Lynch, USA, 1986)
Millor director: Sergei Parajanov  / Dodo Abashidze por The Legend Of Suram Fortress (URSS, 1985)
Millor actriu: Caroline Williams por The Texas Chainsaw Massacre II (Tobe Hooper, USA, 1986)
Millor actor: Juanjo Puigcorvé por Més enllà de la passió (Jesús Garay, España, 1986)
Millor fotografía: Frederick Elmes por Blue Velvet (David Lynch, USA, 1986).
Millors efectes especials: John Naulin / Anthony Doublin por Re-Sonator (From Beyond) (Stuart Gordon, USA, 1986)
Millor curtmetratge: Street of Cocodriles (Quay Brothers, Reino Unido, 1986)
Premi de la crítica: Re-Sonator (From Beyond  (Stuart Gordon, USA, 1986)



            Highlights

Aliens (James Cameron, USA, 1986)
The Fly (David Cronenberg, USA, 1986)
House (Steve Miner, USA, 1985)
Short Circuit (John Badham, USA, 1986)
Big Trouble in Little China (John Carpenter, USA, 1986)
Retrospectivas de Michael Powell y André Delvaux









1985
Director Festival: Joan Lluís Goas


 
18ed. Festival Internaciona de Cinema Fantàstic de Sitges (4/10 - 12/10)
 
    

                          
     Palmarés

Millor pel.lícula: Re-animator (Stuart Gordon, USA, 1985)
Millor director: Shûji Terayama por Saraba Hakobune (Japón, 1984)
Millor actriu: Lori Cardille por Day of the Dead (George A. Romero, USA, 1985)
Millor actor: John Walcutt por Return (Andrew Silver, USA, 1985)
Millor guió: Heiner Stadler por King Kongs Faust (Heiner Stadler, Alemania del Oeste, 1985)
Millor fotografía: Tatsuo Suzuki por Saraba Hakobune (Shûji Terayama, Japón ,1984)
Millors efectes especials: John Dykstra por Lifeforce (Tobe Hooper, Reino Unido, 1985)
Millor curtmetratge: Wings of the Dead (Nicolas Bruce / Michael Coulson, Reino Unido, 1985)
Premi de la crítica: Saraba Hakobune (Shuji Tereyama, Japón, 1984)




            Highlights

Legend (Ridley Scott, USA / Reino Unido, 1985)
Frigh Night (Tom Holland, USA, 1985)
A Nightmare on Elm Street (Wes Craven, USA, 1984)
Dracula, prince of darkness (Terence Fischer, 1965)
The Course of Werewolf (Terence Fisher, UK, 1961)
The Night of the Hunter (Charles Laughton, USA, 1955)









1984
Director Festival: Joan Lluís Goas


 
17ed. Festival Internaciona de Cinema Fantàstic de Sitges (5/10 - 13/10)
 
    

                          
     Palmarés

Millor pel.lícula: The Company of Wolves (Neil Jordan, Reino Unido, 1984)
Millor director: Carl Schenkel por Abwarts (Alemania de Oeste, 1984)
Millor actriu: Amy Madigan por Streets of Fire (Walter Hill, USA, 1984)
Millor actor: Joe Morton por The Brother from another planet (John Sayles, USA, 1984)
Millor guió: John Sayles por The Brother from another planet (John Sayles, USA, 1984)
Millor fotografía: Tom Cowan por One night stand (John Duigan, Australia,1984)
Millors efectes especials: Christopher Tucker por The Company of Wolves (Neil Jordan,Reino Unido ,1984)
Millor curtmetratge: Chist (Ramon García / Josep Maria Torras, España, 1984)
Premi de la crítica: The Company of Wolves (Neil Jordan, Reino Unido, 1984)
Menció especial: Abwarts (Carl Schenkel, Alemania de Oeste, 1984)



            Highlights

Le Testament d’ Orphée (Jean Cocteau, Francia, 1959)
Stalker, (Andrei Tarkovski, URSS, 1979)
Vargtimmen (Ingmar Bergman, Suecia, 1968)
The Devil Rides Out (Terence Fischer, Reino Unido, 1968)










1983
Director Festival: Joan Lluís Goas


 
16ed. Festival Internaciona de Cinema Fantàstic de Sitges (1/10 - 8/10)
 
    

                          
     Palmarés

 Millor pel.lícula: Le Dernier Combat (Luc Besson, Francia, 1983)
Millor director: Luc Besson por Le Dernier Combat (Luc Besson, Francia, 1983)
Millor actor: Vincent Price / Christopher Lee / Peter Cushin / John Carradine por The House of the Long Shadows (Pete Walker, Reino Unido, 1983)
Millor actriu : Elizabeth Ward por Alone in the Dark (Jack Sholder, USA, 1982)
Millor fotografía: Jacques Steyn por Fever und Schewerf (Veith von Furstenberg, Alemania del Oeste, 1982)
Millors efectes especials: Bob McCarron por The return of Captain Invincible (Philippe Mora, Australia, 1983)
Millor curtmetratge: Sombras trágicas (Raúl Román, España, 1983)
Premi de la crítica: The Lost Tribe (John Laing, Australia, 1983)
Menció especial: Pura Sangre (Luis Ospina, Colombia, 1982)


            Highlights

The Hunger (Tony Scott, USA, 1983)
 Bride of Frankenstein (James Whale, USA, 1935)
   Pandora and the Flying Dutchman (Albert Lewin, Reino Unido, 1951)
           Tarantula (Jack Arnold, USA, 1955)









1982



 
15ed. Festival Internacional de Cinema Fantàstic i de Terror (2/10 - 9/10)
 
    

                          
     Palmarés

 Clavell Medalla d'Or al Millor director de llargmetratges: Tony Williams por Next of Kin (Australia, 1982)
Clavell Medalla de Plata al Millor director de curtmetratges: Vladimir Jutrisa / Aleksandar Marks por Muha (Yugoslavia, 1968)
Clavell Medalla de Plata al Millor guió: Jean Claude Romer / Jean-Pierre Mocky / Patrick Granier /Scott Baker / Suzi Baker por Litan (Jean-Pierre Mocky, Francia, 1982)
Clavell Medalla de Plata al Millor actor: Richard Chamberlain por The last Wave (Peter Weir, Australia, 1977)
Clavell Medalla de Plata a la Millor actriu: Annie McEnroe por Battletruck (Harley Cokeliss, Nueva Zelanda, 1982)
Clavell Medalla de Plata a la Millor fotografía: Tom de Nove / Thomas F. Denove por The Last Horror Film (David Winters, USA, 1982)
Clavell Medalla de Plata a els Millors efectes especials: Tom Sullivan por The Evil Dead (Sam Raimi, USA, 1981)
Premi Internacional de la crítica: The Evil Dead (Sam Raimi, USA, 1981)


            Highlights

The Thing (John Carpenter, USA, 1981)
 Blow Out (Brian de Palma, USA,  1981)
 Retrospectivas de Tod Browning, Jacques Tourneur y Freddie Francis






1981



 
14ed. Festival Internacional de Cinema Fantàstic i de Terror (3/10 - 10/10)
 
 
                                           

               
     Palmarés
 
Clavell Medalla d'Or al Millor director de llargmetratges: Walerian Borowczyk por Docteur Jekyll et Miss Osborne (Docteur Jekyll et les femmes, Francia,1981)
 Clavell Medalla de Plata al Millor director de curtmetratges: Lubomir Benes por The King and the Goblin (Checoslovaquia, 1981)
 Clavell Medalla de Plata al Millor guió:  David Ambrose por The Survivor (David Hemmings, Australia, 1981)
 Clavell Medalla de Plata al Millor actor: Mircea Bogdan por Povestea Dragostei (Ion Popescu-Gopo, Rumanía, 1976)
 Clavell Medalla de Plata a la Millor actriu: Linda Haynes por Human Experiments (Gregory Goodell, USA, 1980)
 Clavell Medalla de Plata a la Millor fotografía: Jochen Richter por Geburt Der Hexe (Wilfried Minks, Alemania de  Este, 1982)
 Clavell Medalla de Plata a els Millors efectes especials: John Eggett por Hell Night  (Tom DeSimone, USA, 1981)
 Premi Internacional de la crítica: The Survivor (David Hemmings, Australia, 1981)

 
 
           Highlights
 
            The Brood (David Cronenberg, Canadá,  1979)
             Fade to Black (Vermon Zimmerman, USA, 1980)
              La Maschera del Demonio (Mario Bava, Italia, 1960)






1980




  13ed. Festival Internacional de Cinema Fantàstic i de Terror (4/10 - 11/10)



    Palmarés

Clavell Medalla d'Or al Millor director de llargmetratges: Veljko Bulajic por Legenda O Caru Scepanu Malom (Yugoslavia, 1979)
Clavell Medalla de Plata al Millor director de curtmetratges: Josko Marusic por Riblje Oko (Yugoslavia, 1980)
Clavell Medalla de Plata al Millor guió: Everett de Roche por Harlequin (Simon Wincer, Autralia, 1980)
Clavell Medalla de Plata al Millor actor: Nicholas Worth por Don’t Answer the Phone (Robert Hammer, USA, 1980)
Clavell Medalla de Plata a la Millor actriu: Cyd Hayman por The Godsend (Gabrielle Beaumont, Reino Unido, 1980)
Clavell Medalla de Plata a la Millor fotografía: Gary Hansen por Harlequin (Simon Wincer, Autralia, 1980)
Clavell Medalla de Plata a els Millors efectes especials: Wang Shin-Li  por Sacrificio Nocturno (Robin Pan, Taiwan, 1980)
Premi de la crítica: Harlequin (Simon Wincer, Autralia, 1980)


       Highlights

Maniac (William Lustig, USA, 1980)
Macabro (Lamberto Bava, Italia, 1980)
The Mother's Day  (Charles Kaufman, USA,1 980)
Invasion of the Body Santchers (Don Siegel, USA, 1956)






1979

 
 
    12ed. Festival Internacional de Cinema Fantàstic i de Terror (6/10 - 13/10)

 
 
     Palmarés

Clavell Medalla d'Or al Millor director: Juraj Herz por Panna a neitvor (Checoslovaquia, 1978)
Clavell Medalla de Plata al Millor guió : Barry Pearson / Ed Hunt por Plague (Ed Hunt, Canadá, 1979)
Clavell Medalla de Plata al Millor actor: Gerhad Olschewki por Der morder (Ottokar Runze, Alemania Occidental, 1979)
Clavell Medalla de Plata a la Millor actriu: Lisa Pelikan por Jennifer (Brice Mack, USA, 1978)
Clavell Medalla de Plata a la Millor fotografía: Peter Jessop por The Comeback (Pete Walker, Reino Unido, 1978)
Clavell Medalla de Plata a els Millors efectes especials:  Roger Cowland por Thirst (Rod Hardy, Australia, 1979)
Clavell Medalla de Plata al Millor director de curtmetratges: Guido Manuli por Fantabiblical (Italia, 1977)
Premi de la crítica: Plague (Ed Hunt, Canada, 1977)
 
 
        Highlights

Nosferatu (F.W. Murnau, Alemania, 1922)
Metropolis (Fritz Lang, Alemania, 1927)
Das Cabinet des Dr. Galigari  (Robert Wiene, Alemania,1920)
Dr. Mabuse, der Spieler (Fritz Lang, Alemania, 1922)





1978



11ed. Festival Internacional de Cinema Fantàstic i de Terror (7/10 - 14/10)
                                                              


Palmarés


Clavell Medalla d'Or al Millor director de llargmetratges: Richard Franklin por Patrick (Australia,1978)
Clavell Medalla de Plata al Millor director de curtmetratges: Gérard Collin  por La Nichée (Francia, 1978)
Clavell Medalla de Plata al Millor guió : Mario Bava / Guiseppi Maccari por Shock (Italia, 1977)
Clavell Medalla de Plata al Millor actor: John Hargreaves por Long Weekend (Colin Eggleston, Australia,1978)
Clavell Medalla de Plata a la Millor actriu: Camille Keaton por Day of the Women AKA reissue or popular title I Spit on Your Grave (Meir Zarchi, USA, 1978)
Clavell Medalla de Plata a la Millor fotografía: Jaroslav Kucera por Adéla jeste nevecerela (Oldrich Lipský, Checoslovaquia, 1978)
Clavell Medalla de Plata a els Millors efectes especials: Dan Genis por Las abejas (Alfredo Zacarías, México, 1978)
Premi de la crítica: Long Weekend (Collin Eggleston, Australia, 1978)


         Highlights

La corona negra (Luis Saslavsky, España, 1951)
El refugio del miedo  (José Ulloa, España, 1974)







1977


 
10ed. Festival Internacional de Cinema Fantàstic i de Terror (1/10 - 8/10)
 
 
                                                               
 
     Palmarés


 Clavell Medalla d'Or al Millor director de llargmetratges: Dan Curtis por Burnt Offerings (USA, 1976)
 Clavell Medalla de Plata al Millor director de curtmetratges: M. Bogden Zizic por Putovanjei (Yugoslavia, 1972)
 Clavell Medalla de Plata al Millor actor: Burgess Meredith por The Sentinel (Michael Winner, USA, 1977) & Burnt Offerings (Dan Curtis, USA, 1976)
 Clavell Medalla de Plata a la Millor actriu: Karen Black por Burnt Offerings (Dan Curtis, USA, 19776)
 Clavell Medalla de Plata al Millor guió : David Cronenberg  por Rabid (David Cronenberg, Canadá, 1977)
 Clavell Medalla de Plata a la Millor fotografía: Phillippe Theaudiere por Les Week Ends Malefiques du Compte Zaroff (Michel Lemoine, Francia,1976)
 Clavell Medalla de Plata a els Millors efectes especials: Al Griswol por Rabid (David Cronenberg, Canada, 1977 )
 Premi de la crítica: The Hills Have Eyes (Wes Craven, USA, 1977)
 
 
          Highlights
 
Ensayo de un crimen (Luis Buñuel, México, 1955)
 Fando y Lys (Alejandro Jodorowsky, México, 1968)
 El fantasma del convento (Fernando de Fuentes, México, 1935)










1976



9ed. Festival Internacional de Cinema Fantàstic i de Terror (2/10 - 9/10)



 
Palmarés
 
Clavell Medalla d'Or al Millor director: Dario Argento por Profondo Rosso (Italia, 1975)
 Clavell Medalla de Plata al Millor guió: William Fruet por Death Week-End (William Fruet, 1976)
 Clavell Medalla de Plata al Millor actor: Peter Cushing por The Goul (Freddie Francis, Reino Unido, 1975)
 Clavell Medalla de Plata a la Millor actriu: Brenda Vaccaro por Death Week-End (William Fruet, 1976)
 Clavell-Medalla de Plata a la Millor fotografia: Jean Jacques Mathy por Le Nosferat (Maurice Rabinowicz, Bélgica, 1974)
 Clavell Medalla de Plata a la Millor producció: Death Week-End (William Fruet, 1976)
 Clavell Medalla de Plata a els Millors efectes especials: Phil Cory por Bug (Jeannot Szwarc, USA, 1975)
 Clavell Medalla de Plata al Millor director de curtmetratges: Vanca Kljakovic por Hotelska Sova (Yugoslavia, 1975)

 
 
  Highlights
 
Children shouldn’t play with dead things (Bob Clark, USA, 1972)
 Levres de Sang (Jean Rollin, Francia, 1975)
 The Devil rides out (Terence Fisher, Reino Unido, 1968)
 The curse of the Werewolf (Terence Fisher, Reino Unido, 1961)












1975



8ed. Festival Internacional de Cinema Fantàstic i de Terror (4/10 - 10/10)


        Palmarés

Clavell-Medalla d'Or al Millor director de llargmetratges: David Cronenberg por The Parasite Murders (Canadá, 1975)
Clavell Medalla de Plata al Millor director de curtmetratges: Tomás Muñoz por Valdemar (España, 1975)
Clavell Medalla de Plata al Millor actor:  Paul Naschy por La maldición de la bestia (Miguel Iglesias, España, 1975)
Clavell Medalla de Plata a la Millor actriu: Lana Turner  por Persecution (Don Chafey, USA, 1974)
Clavell-Medalla de Plata a la Millor fotografia:  Peter Hurst por Ghost story (Stephen Weeks, Reino Unido, 1974)
Clavell-Medalla de Plata a els Millors efectes especials: Li Khek por Devil Crows (Hsing-Lai Wang, Taiwan / Hong Kong, 1975)
Clavell Medalla de Plata al Millor guió: Alan Ormsby por Dead of Night (Bob Clark, Reino Unido, 1974)
Premi de la crítica: Ghost Story (Stephen Weeks, Reino Unido, 1974)
 
 
            Highlights
 
 Phase IV (Saul Bass, USA, 1974)
In Search of Dracula (Calvin Floyd, USA, 1975)
The Exorcist (William Friedkin, USA, 1973)
House of Whipcord (Peter Walker, Reino Unido, 1974)
 Vynález zkázy - A Deadly Invention (The Fabulous World of Jules Verne) ( Karen Zeman, Checoslovaquia, 1958)








 
   1974


7ed. Festival Internacional de Cinema Fantàstic i de Terror (28/9 - 4/10)
 
 
     Palmarés

Clavell-Medalla d'Or al Millor director de llargmetratges: Robert Fuest  por Mr. Phibes Rises Again (EEUU, 1972)
Clavell Medalla de Plata al Millor director de curtmetratges: Marçal Moliné  por Ta ta boom boom (España,1974)
Clavell-Medalla de Plata a els Millors efectes especials: Luciano Bird / Antonio Baladín  por No profanar el sueño de los muertos (Jorge Grau, España, 1974)
Clavell-Medalla de Plata a la Millor fotografia: Denis Gingras por The possession of Virginia (Jean Beaudin, Canadá, 1972)
Clavell Medalla de Plata al Millor guió: Igaal Nidda / Ives Navarre por Le troisieme cri (Igaal Niddam, Francia, 1974)
Clavell Medalla de Plata a la Millor actriu: Cristina Galbó por No profanar el sueño de los muertos (Jorge Grau, España, 1974)
Clavell Medalla de Plata al Millor actor: Mark Burns por The House of the Living Dead (Ray Austin, Sudáfrica, 1974)


       Highlights

Il Profumo de la Signora in Nero (Francesco Barilli, Italia, 1974)
Valerie a Tyden Divu (Jaromil Jires. Checoslovaquia,1970)
Barbarella (Roger Vadim, Italia, 1968)
Judex (Georges Franju, Francia, 1963)






 
1973
 
         
6ed. Festival Internacional de Cinema Fantàstic i de Terror (29/9 - 5/10)
                
    
Palmarés
    
    
Medalla Sitges d'Or al Millor director de llargmetratges: Juan Luis Buñuel  por Au Rendez-vous de la Mort Joyeuse (Francia, 1973)
    Medalla de Plata al Millor curtmetratge: La Cabina (Bruno Bozzetto, Italia, 1973)
    Medalla de Plata a la Millor actriu: Andrea Martin por Canibal Girls (Ivan Reitman, Canadá, 1973)
    Medalla de Plata al Millor actor: Eugene Levy por Canibal Girls (Ivan Reitman, Canadá, 1973)
    Medalla de Plata a els Millors efectes especials: Oldrich Bosak por Divka na kosteti (Václav Vorlícek, Checoslovaquia, 1972)
    Premi de la crítica Medalla de Bronze al Millor guió: Jean Ferry por Malpertuis (Harry Kümel, Bélgica, 1971)
    
    
Highlights
    
La Saga de los Drácula (León Klimowsky, España, 1972)
Ordet (Carl Theodor Dreyer, Dinamarca, 1955)
El retorno de Walpurgis (Carlos Aured, España,   1973)
  
  
  
  






 
1972
 
         
5ed. Semana Internacional de cine Fantástico y de Terror (30/9 - 6/10)
                
    
   Palmarés
    
    
Medalla Sitges d'Or al Millor director de llargmetratges:  Robert Mulligan por The Other (USA,1972)
    Medalla de Plata al Millor director de curtmetratges: Janusz Majewski por System (Polonia, 1972)
    Medalla de Plata al Millor llargmetratge: Spalovac mrtvol (int’l title: The cremator; spanish title: El incinerador de cadáveres), (Juraj Herz, Checoslovaquia,1969)
    Medalla de Plata a la Millor actriu: Geraldine Chaplin por Zero Population Growth (Michael Campus, USA, 1972)
    Medalla de Plata al Millor actor: Rudolf Hrusinsky por Spalovac mrtvol (int’l title: The cremator; spanish title: El incinerador de cadáveres), (Juraj Herz, Checoslovaquia,1969)
    Premi de la crítica Medalla de Bronze al Millor guió: Arnaud d'Usseau / Julian Zimet por Pánico en el Transiberiano (Eugenio Martín, Reino Unido / España, 1972)
    
    
    
              Highlights
    
Four Moods (King Hu / Hsing Lee / Han Hsiang Li / Ching-Jui Pai, Taiwan, 1970)
    El muerto hace las maletas (Jesús Franco, España, 1972)    
Drácula contra Frankenstein (Jesús Franco, España, 1972)
    
    
   







1971


      4ed. Semana Internacional de cine Fantástico y de Terror (9/10 - 15/10)
         

  Palmarés
  
  
Medalla d'Or ex-aequo al  Millor director de llargmetrages: Janusz Majewski  por Lokis (Polonia, 1970)  /  Michael Skaife por Necrophagus (España, 1971)
  Medalla de Plata al mejor director de curtmetratges: Anthony Scott por One of the Missing (Reino Unido, 1971)
  Millor actriu: Yun-Yeo-Jung por Fire Woman (Kim Ki-young, Corea del Sur, 1970)
  Millor actor: Vincent Price por The Abominable Dr. Phibes (Robert Fuest, Reino Unido, 1971)
  Millors efectes especials: Carlo Rambaldi por Antefatto (Mario Bava, Italia, 1971)
  Menció especial: Paul Naschy
  
  
        Highlights
  
  
The Abominable Dr. Phibes (Robert Fuest, Reino Unido, 1971)
  Jack, el destripador de Londres (José L. Madrid, España,   1971)
  Cat People (La mujer pantera) (Jacques Tourneur, USA, 1942)
  I walked  with a zombie (Yo anduve con un zombie) (Jacques Tourneur, USA, 1943)
  Body Snatchers (Robert Wise, UK, 1945)
  Die Nibelungen (Los Nibelungos) (Fritz Lang, Alemania, 1924)






1970
 
 
3ed. Semana Internacional de cine Fantástico y de Terror (26/9 - 2/10)
dir. Antonio Ráfales

 
Secció Informativa
 
Curse of the Crimson Altar (Vernon Sewell, Reino Unido, 1968)
The Sorcerers (Michael Reeves, Reino Unido, 1967)
Kaiju Soshingeki (Destroy All Monsters) (Inoshiro Hond, Japón, 1968)
Piege (Jacques Baratier, Francia, 1970)
The Oblong Box (Gordon Hessler, Reino Unido, 1969)
Sadko (Alexander Ptoushko, URSS, 1953)
Przekladaniec (Andrzej Wajda, Polonia, 1968)
 
Secció Retrospectiva
Lost in Sodoma (J. Sibley Watson, EEUU, 1933)
Paris Qui Dort (René Clair, Francia, 1924)





 
1969
 
 
2ed. II Semana Internacional de Cine Fantástico y de Terror (27/9 - 3/10)
 
 
   Sección Informativa
 
Peeping Tom (El fotógrafo del pánico) (Michael Powell, Reino Unido, 1960)                    
Fando and Lis (Fando y Liz) (Alejandro Jodorowsky, México, 1968)
Dracula, Prince of Darkness (Drácula) (Terence Fischer, Reino Unido, 1966)
Furakenshutain No Kaiju, Sanda Tai Gairah (intn’l title: The War of the Gargantuas; Spanish title: La batalla de los simios gigantes) (Ishirô Honda, Japón, 1966)
 
      Sección Retrospectiva
 
Dr. Frankenstein (James Whale, USA, 1931)
Svengale (Archie Mayo, USA, 1931)
 Haxan, witchcraft through the ages (Haxan,brujería a través de los tiempos), (Benjamín Christensen, Dinamarca, 1922)






 
1968

1ed. Semana Internacional de Cine Fantástico (28/09 – 04/10)

Secció Informativa

The Fearless Vampire Killers (El baile de los vampiros) (Roman Polanski, USA / UK, 1967)
Island of Terror (Terence Fisher, UK, 1966)
Night of the Big Heat (Terence Fischer, UK, 1967)
King Kong Scapes (Inoshiro Honda, Japón,1967)
House of Frankenstein (Erle C. Kenton, EEUU, 1944)
Alphaville (Jean-Luc Godard, Francia, 1965)

Secció Retrospectiva

Nosferatu, eine Symphonie des Gravens (F.W Murnau, Alemania, 1922)
Metropolis (Fritz Lang, Alemania, 1927)
The Devil-Doll (Tod Browning, USA, 1936)
Bride of Frankenstein (James Whal, USA, 1935)


 
Buscar
Regreso al contenido | Regreso al menu principal